Ukończyłeś 16 lat? Możesz przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19

Ukończyłeś 16 lat? Możesz przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

25 stycznia 2022 r. rozpoczął się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia.

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19. 

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. Obecnie zaszczepić się mogą już dzieci od 5 roku życia. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

E-skierowanie

To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani. E-skierowanie ważne jest 90 dni.

Rejestracja na szczepienie

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

  • zadzwoń na infolinię 989,
  • zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
  • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),

Dawka przypominająca

Jeśli masz więcej niż 16 lat i od Twojego szczepienia minęło 5 miesięcy, to już teraz możesz przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Szczepienia to – jak podkreślają przedstawiciele NFZ, najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią.

- Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Ryzyko zgonu z powodu COVID19, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych, jest blisko 60 razy większe – mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej o:
koronawirus covid-19 szczepienie szczepionka dawka przypominająca osoby w wieku 16 lat
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE