Uczniowie z PSP 7 wzięli udział w Paradzie Schumana

Uczniowie z PSP 7 wzięli udział w Paradzie Schumana

15. lat obecności Polski w UE, 12 lat istnienia Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy" z PSP 7 w Radomsku, dodatkowo, już po raz 10. uczniowie wzięli udział w Paradzie Schumana w Warszawie. Tym razem tematem przewodnim Parady było hasło: „Wybieramy Europę!”. Parada Schumana organizowana jest od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana z partnerami, m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Parlament Europejski - Biuro Informacyjne w Polsce.

W tym roku, udział uczniów z „siódemki" w Paradzie był wyjątkowy - jako laureaci ogólnopolskiego konkursu „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje”, organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, zostali wyróżnieni i wspólnie z klubem europejskim z Warszawy, mogli zaprezentować działania w namiocie szkolnych klubów europejskich. Przygotowali różnorodne konkursy, gry, zabawy, „Wielką Radomszczańską Grę". Każdy kto odwiedził ich stoisko mógł zagrać w opracowane przez nich gry planszowe na temat ustroju RP, funkcjonowania państwa, a następnie otrzymać liczne gadżety i materiały promocyjne informujące o Radomsku i powiecie radomszczańskim. Na stoisku nie zabrakło również gadżetów proeuropejskich. Dodatkowo dookoła rozwiesili zdjęcia z akcji z kodami QR - każdy mógł zeskanować kody, po czym został przekierowany na stronę internetową „klubu" z dokładnym opisem każdego działania. W pakiecie, uczniowie „siódemki" mieli również ciekawostki o UE, słodkie ciasteczka, krówki, kroniki klubowe i nieograniczoną ilość pozytywnej energii. Jak przyznają - ich punkt był po prostu oblegany!

W Miasteczku Europejskim można było także spotkać m.in. (i wziąć udział w różnych akcjach i konkursach):
- Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego;
- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce;
- Erasmus Student Network Szkoły Głównej Handlowej;
- Etnoliga;
- Forum Ruchu Europejskiego;
- Front Europejski;
- Europe Direct Warszawa
- Zarząd Transportu Miejskiego;
- Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych;
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
- Fundacja Instytut im. Władysława Bartoszewskiego;
- Forum Młodych Dyplomatów.

Około godziny 12, tuż przed startem Parady przemawiali zaproszeni goście oraz uczestnicy Parady, wśród nich, uczeń PSP 7 - członek „SKE Młodzież dla Europy" (poseł XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży) Mateusz Patalan, który powiedział:
- Jeżeli zależy ci na tym, w jakiej Europie się za dwa tygodnie obudzisz, po prostu idź na wybory. Trzy razy w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Ani razu frekwencja nie przekroczyła 25 proc. Mam nadzieję, że przekroczymy tym razem nie tylko te 25 proc., ale i 50 proc. Przypomnijmy: 26 maja, za dwa tygodnie, w niedzielę. Wszystkich, którzy mogą już głosować, zachęcamy - za dwa tygodnie widzimy się przy urnach wyborczych.

Parada wystartowała tuż po godzinie 12.00 z Krakowskiego Przedmieścia (okolice Kościoła św. Anny) po odśpiewaniu hymnów Polski oraz Unii Europejskiej, trasą: ul. Senatorska - ul. Moliera - ul. Królewska - ul. Krakowskie Przedmieście w rytmie bębnów, z hasłami proeuropejskimi, flagami. Głosem Parady był zdecydowanie Paweł Nowicki, przedstawiciel SKE Młodzież dla Europy, który porywał tłum hasłami, po czym wszyscy skandowali: „Chcemy Europy: praworządnej, demokratycznej, solidarnej!", „26 maja - idź! Zagłosuj!"; „Zjednoczona Europa!".

Więcej o:
parada schumana 2019 psp 7 radomsko psp 7 parada schumana
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE