U rodziny, w firmie pożyczkowej, banku. Gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze?

U rodziny, w firmie pożyczkowej, banku. Gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze?

Poziom życia w Polsce rośnie, wydatki konsumpcyjne są coraz większe i bardziej zróżnicowane. Mimo to miliony Polaków nie posiadają oszczędności, więc w obliczu każdego większego wydatku lub sytuacji kryzysowej muszą pozyskać gotówkę z innego źródła niż zakamarki własnego portfela. W grę wchodzi pożyczka, kredyt, a może gotówka od najbliższych. Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań?

1. Nieformalna pożyczka rodzinna lub przyjacielska

Gdy dopadają nas finansowe tarapaty, zanim sprawdzamy kredyty online na ekredyt24.com.pl, najpierw zazwyczaj w głowie tworzymy listę osób, które mogłyby nam pomóc. Rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, bliscy znajomi z pracy – to osoby, które potencjalnie mogłyby pożyczyć pieniądze, nie biorąc za to żadnej prowizji, nie wspominając o oprocentowaniu.

Czasem ktoś wyświadczy nam taką przysługę, innym razem będziemy mogli się odwdzięczyć. Gdy mowa o relatywnie niewielkich kwotach, na przykład rzędu kilkuset złotych, wystarczy dogadać się co do orientacyjnego terminu zwrotu. Nieco trudniej może być pożyczyć pieniądze od najbliższych, gdy w otoczeniu nikt nie dysponuje podobną kwotą. I tak jak pożyczka od brata może pomóc w opłaceniu czynszu, tak raczej nie pozwoli na zakup samochodu czy mieszkania.

Wiele osób może sceptycznie podchodzić do pożyczania w gronie najbliższych z powodów ambicjonalnych. Swoją drogą, nawet mając możliwości częstszego pożyczania od zamożniejszych bliskich, nie można nadużywać ich zaufania. Kto pożycza, ale nie oddaje, bardzo szybko psuje sobie opinię. Nie tylko nałogowi hazardziści potrafią zapożyczyć się u wszystkich w bliższym i dalszym otoczeniu. Nie idź tą drogą! Jeśli pożyczasz, to na konkretny cel, z konkretnym planem spłaty.

2. Pożyczka

Bardzo popularną formą pozyskiwania pieniędzy na dowolny cel są w Polsce pożyczki udzielane przede wszystkim przez firmy z sektora pozabankowego, ale również niektóre banki. Pożyczki mają umocowanie w prawie cywilnym, więc mogą być udzielane również przez osoby fizyczne. Zazwyczaj firmy pozabankowe oferują kwoty do około 10 tysięcy złotych, rzadziej kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy. Pożyczki mogą więc posłużyć zasypaniu dziur w domowym budżecie, ułatwieniu wykonania remontu czy sfinansowaniu wycieczki.

W porównaniu do kredytów pożyczki są droższe, ale za to łatwiej dostępne. Szczególnie chwilówki udzielane nawet w kwadrans, od ręki, wyróżniają minimalnymi formalnościami. Pożyczki spłaca się w ratach. Liczą się nie tylko odsetki, ale również dodatkowe koszty, jak prowizje czy opłaty administracyjne. Przy zaciąganiu pożyczki największą uwagę należy zwrócić na kształt umowy, transparentność podmiotu jej udzielającego oraz RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

3. Kredyt

Wiele celów, szczególnie tych najbardziej kosztownych, zrealizujesz wyłącznie z pomocą banku udzielającego kredytu. Kredyty są różne – gotówkowe, samochodowe, hipoteczne – ale zawsze oznaczają sporo formalności i wymagań względem klienta. Nie każdy, kto zawita w banku, może liczyć na otrzymanie pieniędzy na swój upragniony cel.

Kredyty, co jasne, również wiążą się z odsetkami i innymi kosztami. W perspektywie wielu lat spłaty warto z pomocą doradcy lub Internetu wyszukać najtańsze oferty. Ranking kredytów hipotecznych ekredyt24.com.pl jest jednym z dobrych źródeł wiedzy na temat aktualnych kosztów w bankach na terenie Polski.

Podsumowując:
- na drobne potrzeby, jeśli to możliwe, pożyczaj od najbliższych,
- źródłem szybkiej gotówki na dowolny cel może być pożyczka,
- duże cele wymagają dużych środków, a te mogą pochodzić z kredytu, który należy zaciągać ze szczególną rozwagą.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE