Turecki Arçelik przejął część Whirlpoola. Na rynek weszła firma Beko Europe

Turecki Arçelik przejął część Whirlpoola. Na rynek weszła firma Beko Europe Fot. Wnętrze radomszczańskiej fabryki Whirlpoola/Fot. W. Bojdo

Zakończono proces ostatecznej umowy przekazania pomiędzy w pełni należącą do Arçelik spółką-córką Beko B.V. a w pełni należącą do Whirlpool Corporation spółką-córką Whirlpool EMEA Holdings LLC. Tym samym ogłasza się powstanie Beko Europe.

Beko Europe powstało w wyniku zamknięcia obu transakcji Whirlpool w Europie. Zamknięcie transakcji oznacza również ostateczne porozumienie z Arçelik w sprawie przejęcia pełnej własności nad operacjami Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (MENA) w osobnej transakcji.

Beko Europe będzie działać jako niezależne przedsiębiorstwo. Z ponad 20 000 pracowników i zdolnością produkcyjną wynoszącą około 24 milionów produktów AGD rocznie, szacuje się, że firma będzie numerem jeden w Europie pod względem ilości. Beko Europe będzie połączeniem europejskiej części Whirlpool oraz działów sprzętu AGD, elektroniki użytkowej, klimatyzacji i małego sprzętu AGD Arçelika. W ramach firmy będzie działać 11 stref produkcyjnych i 6 ośrodków badawczo-rozwojowych. 75% nowo powstałej spółki należy do Beko B.V., a 25% do Whirlpool Corporation (z zastrzeżeniem korekt końcowych).

Globalnie Arçelik będzie teraz działać na 57 rynkach, z przewidywanymi obrotami przekraczającymi 11 miliardów euro (Wartość referencyjna 11 miliardów euro na podstawie łącznych szacunkowych przychodów Arçelik i Whirlpool EMEA na rok 2023) i zatrudnieniem wynoszącym ponad 55 000 pracowników. Roczna zdolność produkcyjna spółki również znacząco wzrośnie, gdyż całkowita liczba zakładów produkcyjnych wyniesie 45.

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyznaczyliśmy sobie jasne cele rozwoju naszego biznesu i przekształcenia naszej branży, jednocześnie przekazując wartości dla naszych klientów, odbiorców, pracowników i akcjonariuszy. Nasz wzrost był napędzany przemyślanymi przejęciami i przełomowymi joint venture z wiodącymi firmami, takimi jak Singer w Bangladeszu i Hitachi w Azji. Utworzenie Beko Europe i przejęcie aktywów MENA Whirlpool stanowi kolejny kamień milowy w podróży Arçelika i naszym 10. roku ciągłego wzrostu. Jako globalny lider, z silną pozycją na dojrzałych i dynamicznie rosnących rynkach, dziś wzmacniamy naszą zdolność do bycia siłą postępu i zmiany, w służbie planecie i ludziom – mówi Hakan Bulgurlu, CEO Arçelik.

- Cieszymy się, że osiągnęliśmy ten istotny moment w sfinalizowaniu naszej transakcji z Arçelikiem w celu utworzenia Beko Europe. Ten kamień milowy otwiera ekscytujący, nowy rozdział w tworzeniu większej wartości dla europejskich konsumentów poprzez atrakcyjne marki, zrównoważoną produkcję, innowacje produktowe i usługi konsumenckie. Czekamy z niecierpliwością na znaczne możliwości, jakie Beko Europe otworzy dla konsumentów w ciągłym dążeniu do poprawy życia w domu - dodaje Marc Bitzer, przewodniczący i dyrektor generalny Whirlpool Corporation.

- Dziś Beko Europe rozpoczyna swoją misję dążenia do zapewnienia zrównoważonego życia w każdym domu w Europie. Łącząc nasze działania, osiągamy nowe możliwości i musimy teraz ciężko pracować, aby mogły one służyć potrzebom naszych klientów i konsumentów. Będziemy odpowiedzialnym partnerem dla branży i konsumentów, aktywnie wykorzystując naszą wiodącą pozycję na rynku, aby podnosić standardy, dbać o efektywność i napędzać innowacje w dążeniu do lepszej przyszłości. Rozumiejąc zmieniające się potrzeby naszych klientów i konsumentów, dążymy do napędzania przemysłu AGD w Europie w kierunku jaśniejszej, bardziej konkurencyjnej i przyjaznej dla środowiska przyszłości. Nasze wyjątkowe i bardzo komplementarne zespoły będą kluczowe w realizacji tego celu – zauważa Ragıp Balcıoğlu, dyrektor generalny Beko Europe

O Arçelik

Arçelik zatrudnia 55 000 pracowników na całym świecie i prowadzi globalną działalność za pośrednictwem swoich spółek zależnych w 57 krajach i 45 zakładach produkcyjnych w 13 krajach (tj. Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Słowacji, Polsce, Południowej Afryce, Rosji, Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Tajlandii i Chinach). Arçelik posiada 22 marki własne lub używane na zasadzie ograniczonej licencji (Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer*, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis, Polar). Arçelik stał się największą w Europie firmą branży AGD pod względem udziału w rynku (na podstawie wolumenów) i osiągnął skonsolidowany obrót w wysokości 8 miliardów euro w 2023 roku.

31 ośrodków badawczo-rozwojowych i projektowych Arçelik na całym świecie jest miejscem pracy dla ponad 2300 osób i posiada ponad 3500 międzynarodowych zgłoszeń patentowych do tej pory. Po raz piąty z rzędu osiągnięto najwyższy wynik w branży AGD w indeksie Dow Jones Sustainability Index of the S&P Global Corporate Sustainability Assessment (na podstawie wyników z dnia 27 października 2023 r.). Wizją Arçelik jest „Respecting the World, Respected Worldwide”.

O Beko Europe

Beko Europe to wiodąca firma w branży AGD, utworzona aby zmieniać życie klientów poprzez szeroki zakres innowacyjnych i zrównoważonych produktów i rozwiązań domowych. W nowo powstałej firmie 75% udziałów należy do Beko B.V. a 25% do Whirlpool Corporation. Z ponad 20 000 pracownikami Beko Europe posiada 11 stref produkcyjnych w Europie, które znajdują się w miejscowościach Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech, we Wrocławiu, Radomsku i Łodzi w Polsce, w Popradzie na Słowacji, w Yate w Wielkiej Brytanii oraz w Ulmi i Gaesti w Rumunii, ze zdolnością produkcyjną wynoszącą około 24 miliony produktów AGD rocznie.

Więcej o:
whirpool beko fabryka radomsko strefa radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE