Towarzystwo Patriotyczne apeluje, dyrektor muzeum odpowiada

Towarzystwo Patriotyczne apeluje, dyrektor muzeum odpowiada

Jeszcze w czerwcu radomszczańskie Towarzystwo Patriotyczne wystosowało apel do władz miasta, w którym domaga się wstrzymania organizowanych w muzeum imprez i wydarzeń.

W apelu czytamy (całość zamieszczamy w załączniku) m.in.:

Towarzystwo Patriotyczne Radomsko apeluje do Miasta Radomsko o odwołanie i wstrzymanie organizacji zaplanowanych w Muzeum wszystkich kolejnych uroczystości i imprez o charakterze rozrywkowym, muzycznych, wręczania nagród, wyróżnień i odznaczeń, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy włamania do celu „cel śmierci” i kradzieży szczątków ludzkich z muzealnych piwnic (…). Kości zostały zgubione przez złodziei, którzy najpierw wykuli kilka otworów w ścianie zamurowanej „celi śmierci” a następnie je skradli, usiłując w ten sposób  ukryć i zataić przed opinią społeczną mroczną przeszłość tego miejsca, dokonując ich bezprecedensowego zbeszczeszczenia (…). Kpiną było uroczyste wręczenie … „Orzełków Warszyca”, zorganizowane przez osoby, które doskonale wiedziały o tym, że pod ich stopami mogą znajdować się szczątki Żołnierzy Wyklętych  - Niezłomnych z Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Szczytem nietaktu było wciągnięte w „tę zabawę” osób konsekrowanych.

W środę 4 lipca drogą mailową do naszej redakcji trafiła odpowiedź na apel, podpisana przez Krzysztofa Zygmę, dyrektora Muzeum Regionalnego w Radomsku:

Po pierwsze, nie było żadnego włamania do „celi śmierci” i kradzieży szczątków ludzkich z muzealnych piwnic. Są to niczym nieudokumentowane domysły i pomówienia, wypowiadane publicznie przez członków Towarzystwa Patriotycznego. Dbając o wiarygodność i dobre imię kierowanej przeze mnie placówki, rozważam możliwość skierowania sprawy do prokuratury.

Po drugie, w maju 2017 roku podczas wizji lokalnej w muzealnych piwnicach znaleziono fragmenty kości, które - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zostały przekazane do Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. Sprawę prowadzi prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Do dzisiaj nie otrzymałem żadnej informacji na ten temat ani wyników ekspertyzy potwierdzających, czy są to fragmenty kości ludzkiej.

Po trzecie, przedmiotem działalności muzeum jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej oraz estetycznej, a także umożliwienie kontaktu ze zbiorami. Muzeum poprzez organizację różnego rodzaju imprez kulturalnych promuje kulturę wyższą z pełnym poszanowaniem historycznego miejsca pamięci. Niezrozumiałym jest więc dla mnie nazwanie przez członków Towarzystwa Patriotycznego uroczystości wręczenia „Orzełków Warszyca” - „makabrycznym tańcem żywych na grobach pomordowanych”. Tym bardziej, że organizatorem wspomnianej uroczystości był Zarząd Główny Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Na koniec pragnę podzielić się z Państwem swoją osobistą refleksją. Jestem pewien, że Bohaterowie walczyli do końca, oddając swoje życie za to, abyśmy mogli cieszyć się i radować każdą chwilą. Walczyli i ginęli za to, abyśmy mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju.

Więcej o:
muzeum muzeum regionalne towarzystwo patriotyczne

Załączniki

Apel Towarzystwa Patriotycznego

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE