To już pewne. W Radomsku wzrośnie podatek od nieruchomości

Decyzja zapadła. Od stycznia 2022 r. w Radomsku zaczną obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości. Opłaty wzrosną o 5 procent. Tak po burzliwej, przeszło dwugodzinnej dyskusji, zdecydowali radni podczas piątkowej (29 października) sesji.

Jak podkreślała skarbnik miasta Mariola Wypych, wzrost podatków jest konieczny.

- Wzrastają koszty funkcjonowania samorządu, m.in. płaca minimalna. Rozumiemy, że czasy są trudne, i wszyscy odczuwają skutki różnych podwyżek, chociażby cen energii elektrycznej. Ale proszę również nas zrozumieć. Nie chcemy obarczać mieszkańców dodatkowymi kosztami, dlatego zdecydowaliśmy się na podwyżkę podatku w bardzo niewielkim stopniu – o ok. 5 proc. Dla mieszkańców będzie to naprawdę minimalna podwyżka w skali roku, dosłownie kilka złotych. Również dla przedsiębiorców nie będzie to duży uszczerbek w finansach – podkreśla Mariola Wypych.

Radny Łukasz Więcek przypomniał, że w czasie, gdy Jarosław Ferenc był opozycyjnym radnym, był wielkim przeciwnikiem podwyżek podatków.

- Sytuacja się zmieniła, gdy został pan prezydentem. Teraz jest pan zwolennikiem podwyżek. Jest pan najdroższym prezydentem w historii miasta – stwierdził radny Łukasz Więcek.

- Proszę pamiętać, że mówiłem o tym, że zanim się podniesie podatki, trzeba mieć koncepcję, na co te pieniądze wydać. Wówczas miasto niewiele inwestowało. Obecnie miasto inwestuje w wiele dziedzin, które podnoszą komfort życia mieszkańców. Radomsko staje się miastem atrakcyjnym – oznajmił prezydent Jarosław Ferenc.

- Wzrasta najniższa krajowa. W Urzędzie Miasta 150 osób zarabia najniższą krajową. Skąd mamy brać pieniądze na te podwyżki – dodał Jarosław Ferenc.

Już dzień przed sesją z apelem do radnych zwrócił się radny Rafał Dębski (KO). Prosił, by zagłosowali przeciwko wprowadzeniu podwyżki.

- Zwracam się do Radnych Rady Miejskiej w Radomsku z klubu PIS, RDR oraz WS. Jutro ważne decyzje podatkowe i sprawdzian dla Was czy stoicie po stronie mieszkańców i przedsiębiorców, którzy mówią wprost „mamy dość podwyżek podatków” czy też będziecie posłuszni prezydentowi Jarosławowi Ferencowi, który mieszkańców Radomska traktuje jak bankomat. Pokażcie proszę, że stać Was na odważne i niezależne decyzje. Ja, i mój klub Koalicji Obywatelskiej już zdecydowaliśmy, że będziemy przeciw – oświadczył radny, Rafał Dębski.

Podczas sesji radny Rafał Dębski zwrócił się do prezydenta.

- Miał pan być doktorem, a nie jest pan nawet znachorem – oznajmił.

Głos w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości zabrali również przedstawiciele radomszczańskich przedsiębiorców. Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku wystosował apel do władz miasta.

- Planowana podwyżka jest w opinii członków Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku nie do przyjęcia. Należy podkreślić fakt, że w miesiącu listopadzie 2020 roku nie sprzeciwialiśmy się wprowadzeniu podwyżki, jednak wówczas otrzymaliśmy zapewnienie Prezydenta że będzie to ostatnia podwyżka. Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, wiemy, że podwyżka jest dla miasta niezbędna i konieczna, a pozyskane w ten sposób z podwyżek środki pozwolą miastu zapewnić dalsze sprawne funkcjonowanie. Proszę jednak mieć na względzie fakt, ze sytuacja w której aktualnie się znajdujemy, zaburza funkcjonowanie przede wszystkim przedsiębiorcom. To przedsiębiorcy, którzy tworzą miejsca pracy dziś właśnie potrzebują pomocy i wsparcia. I to właśnie wparcie powinni otrzymać od Prezydenta Miasta. Zdajemy sobie sprawę, że za chwilę czekają nas wysokie podwyżki m.in. cen energii elektrycznej, gazu, wzrasta minimalne wynagrodzenie. Wielu przedsiębiorców nie będzie w stanie udźwignąć tych podwyżek. Dlatego planowanym podwyżkom podatku od nieruchomości od dnia 01 stycznia 2022 roku mówimy kategoryczne „nie” – czytamy w piśmie podpisanym przez Starszego Cechu, Zbigniewa Łyczko.

- Rozmawialiśmy z prezydentem na temat podwyżek, ale nasze argumenty jak widać nie trafiły do władz miasta. Z danych, które posiadamy wynika, że finanse miasta nie są na tyle złe, by było konieczne podwyższanie podatków. My, przedsiębiorcy, podwyżek mamy już dość. Jesteśmy rozczarowani tą sytuacją. Niby władze miasta wsłuchują się w potrzeby mieszkańców, ale ich nie słuchają – stwierdził natomiast Andrzej Kędra z Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku.

- Rozumiem przedsiębiorców, którzy mówią, że dotykają ich podwyżki. Nas podwyżki również dotykają. Regulacja podatku o 5 proc. to jest regulacja minimalna. Nie robimy tego dla siebie, tylko dla społeczności całego Radomska – oznajmił prezydent Jarosław Ferenc.

Dzięki podwyżce do budżetu miasta trafi ponad 2 mln złotych.

Za podjęciem uchwały w sprawie wzrostu stawek podatku od nieruchomości zagłosowało 12 radnych, przeciw było 8.

Poniżej, w załączniku, publikujemy treść uchwały.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko podwyżka podatki podwyżka podatków sesja radomsko rada miejska w radomsku

Załączniki

uchwala-podatek-od-nieruchomosci.pdf

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE