Radomsko, Łódzkie 18.3o Niedziela, 21 Lipca 2019
ważne informacje
  • 08:07 Ograniczenie w dostawie ciepłej wody czytaj dalej
  • 16:07 Zagłosuj na Radomsko w konkursie Planete+ „Twoje miasto z góry” czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Niedawno dowiedziałam się, że mój dorosły siostrzeniec jest uzależniony od narkotyków. Siostra poprosiła mnie, bym pomogła jej poszukać pomocy u specjalisty. Chciałabym się dowiedzieć, na czym polega leczenie takiej osoby. Czy odtruwanie organizmu jest podobne do detoksu alkoholowego? I czy takie odtrucie wystarczy? - pyta Sabina, 55 lat

Porad udziela dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista  psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu

Narkotyki w Polsce są popularne od kilkudziesięciu lat, a gdy się pojawiły, pojawił się też problem uzależnień. Oczywiście są różnice wynikające z uzależnienia od narkotyków i od alkoholu. W przypadku narkomanii następuje znacznie szyba degradacja organizmu, osoba nadużywająca narkotyków jest też narażona na śmierć. O ile alkoholik może dożyć sędziwego wieku, osoba uzależniona od heroiny zwykle kończy życie w młodym wieku. Wszystko zależy od rodzaju narkotyków, wielkości dawek, częstotliwości ich brania. Pewne jest jedno - odwyk narkotykowy to jedyna szansa na powrót do normalnego życia.

Uzależnienie od alkoholu i od narkotyków ma podobny mechanizm powstawania – stanowi połączenie uzależnienia fizycznego z psychicznym, dlatego w obu sytuacjach pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest detoks. Jego celem, w pierwszej kolejności, jest oczyszczenie organizmu z toksycznych związków. Dokonywane jest poprzez podawanie kroplówek z płynami infuzyjnymi, krystaloidami, witaminami, elektrolitami i odpowiednimi lekami. Dzięki nim udaje się złagodzić fizyczne kutki odstawienia narkotyków. A nie są one zbyt przyjemne – pojawiają się zmęczenie, zaburzenia snu, wymioty, bladość skóry, dreszcze, gorączka, a nawet halucynacje i lęki. Leki mają głównie działanie objawowe, zmniejszają dyskomfort i pozwalają przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu.

Taki proces detoksykacji trwa kilka dni i pozwala uzyskać zadowalające rezultaty oraz wysoką skuteczność. Po jego zakończeniu organizm jest przygotowany do kompleksowej walki z nałogiem. Samo odtrucie nie uwolni od uzależnienia od narkotyków, ale na pewno odbuduje kondycję organizmu i poprawi samopoczucie. Wraz z nim pojawia się pozytywne myślenie i deklaracja chęci wyzdrowienia. Można powiedzieć, że wówczas pierwszy krok do osiągnięcia celu został wykonany.

Kolejnym etapem jest  przystosowanie organizmu do funkcjonowania bez wspomagania chemicznego. W tym okresie pacjenci otrzymują łagodne środki farmakologiczne, a także kompozycje witamin i minerałów, które wzmacniają organizm. Po przejściu przez okres leczenia fizycznego uzależnienia, przychodzi czas na terapię psychologiczną, stanowiącą niezmiernie ważny element odwyku narkotykowego. Terapia pozwala na zrozumienie powodów sięgania po zakazane substancje i uświadamia skutki ich stosowania. Podczas terapii, indywidualnej i grupowej, która powinna trwać co najmniej 4 tygodnie, pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala od lęków i przygotowuje do życia wolnego od narkotyków.

komentarze