Radomsko, Łódzkie 8.1o Wtorek, 12 Listopada 2019

Uzależnienie od narkotyków

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Niedawno dowiedziałam się, że mój dorosły siostrzeniec jest uzależniony od narkotyków. Siostra poprosiła mnie, bym pomogła jej poszukać pomocy u specjalisty. Chciałabym się dowiedzieć, na czym polega leczenie takiej osoby. Czy odtruwanie organizmu jest podobne do detoksu alkoholowego? I czy takie odtrucie wystarczy? - pyta Sabina, 55 lat

Porad udziela dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista  psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu

Narkotyki w Polsce są popularne od kilkudziesięciu lat, a gdy się pojawiły, pojawił się też problem uzależnień. Oczywiście są różnice wynikające z uzależnienia od narkotyków i od alkoholu. W przypadku narkomanii następuje znacznie szyba degradacja organizmu, osoba nadużywająca narkotyków jest też narażona na śmierć. O ile alkoholik może dożyć sędziwego wieku, osoba uzależniona od heroiny zwykle kończy życie w młodym wieku. Wszystko zależy od rodzaju narkotyków, wielkości dawek, częstotliwości ich brania. Pewne jest jedno - odwyk narkotykowy to jedyna szansa na powrót do normalnego życia.

Uzależnienie od alkoholu i od narkotyków ma podobny mechanizm powstawania – stanowi połączenie uzależnienia fizycznego z psychicznym, dlatego w obu sytuacjach pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest detoks. Jego celem, w pierwszej kolejności, jest oczyszczenie organizmu z toksycznych związków. Dokonywane jest poprzez podawanie kroplówek z płynami infuzyjnymi, krystaloidami, witaminami, elektrolitami i odpowiednimi lekami. Dzięki nim udaje się złagodzić fizyczne kutki odstawienia narkotyków. A nie są one zbyt przyjemne – pojawiają się zmęczenie, zaburzenia snu, wymioty, bladość skóry, dreszcze, gorączka, a nawet halucynacje i lęki. Leki mają głównie działanie objawowe, zmniejszają dyskomfort i pozwalają przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu.

Taki proces detoksykacji trwa kilka dni i pozwala uzyskać zadowalające rezultaty oraz wysoką skuteczność. Po jego zakończeniu organizm jest przygotowany do kompleksowej walki z nałogiem. Samo odtrucie nie uwolni od uzależnienia od narkotyków, ale na pewno odbuduje kondycję organizmu i poprawi samopoczucie. Wraz z nim pojawia się pozytywne myślenie i deklaracja chęci wyzdrowienia. Można powiedzieć, że wówczas pierwszy krok do osiągnięcia celu został wykonany.

Kolejnym etapem jest  przystosowanie organizmu do funkcjonowania bez wspomagania chemicznego. W tym okresie pacjenci otrzymują łagodne środki farmakologiczne, a także kompozycje witamin i minerałów, które wzmacniają organizm. Po przejściu przez okres leczenia fizycznego uzależnienia, przychodzi czas na terapię psychologiczną, stanowiącą niezmiernie ważny element odwyku narkotykowego. Terapia pozwala na zrozumienie powodów sięgania po zakazane substancje i uświadamia skutki ich stosowania. Podczas terapii, indywidualnej i grupowej, która powinna trwać co najmniej 4 tygodnie, pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala od lęków i przygotowuje do życia wolnego od narkotyków.

komentarze