Radomsko, Łódzkie -0.4o Niedziela, 26 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej

Psychika też ma wpływ na zajście w ciążę

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Moja przyjaciółka od ponad trzech lat stara się zajść w ciążę. Lekarze nie wiedzą już jak jej pomóc. Kiedys czytałam o psychicznej blokadzie uniemożliwiającej zajście w ciążę. Jak sobie z nią poradzić? - Ewelina

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Część przyczyn niepłodności u kobiet udaje się określić dzięki przeprowadzeniu określonych badań. Najczęściej spotykane są bowiem przyczyny organiczne – choroby ginekologiczne, do których należą m.in. torbiel jajnika, niedrożność jajowodów, wady wrodzone narządów rodnych, endometrioza, nieprawidłowości związane z owulacją. W sytuacji, gdy niepłodność  leży po stronie mężczyzny, może oznaczać nieruchliwość plemników, czy ich obniżoną liczbę. Przyczyny niepłodności udaje się jednak zdiagnozować w 70% przypadków. W pozostałych 30% pozostają one nieodkryte. Niepłodność o nieustalonej przyczynie dotyczy aż 10% par bezskutecznie starających się o dziecko. W niektórych przypadkach w poczęciu dziecka przeszkadza blokada psychiczna. Niektóre kobiety odczuwają bardzo silną chęć posiadania dziecka i za bardzo skupiają się na zajściu w ciążę. To sprzyja stresowi, ponieważ para całe swoje życie podporządkowuje staraniom o poczęcie, natomiast nieudane próby zajścia w ciąże powodują frustrację. 

 Psychiczną blokadę może też powodować nieuświadomiony lęk przed założeniem rodziny, bądź pojawienie się poczucia winy z powodu braki możliwości zajścia w ciążę. Dla niektórych kobiet blokadą jest obawa przed poronieniem, gdy wcześniej straciły już dziecko.

Psychologiczny aspekt związany z niemożnością zajścia w ciążę zazwyczaj biorą na siebie kobiety. Na to nakłada się także ogromna presja rodziny, która zazwyczaj nie jest wtajemniczona w problemy młodych małżonków i nie powstrzymuje się od ciągłych nacisków i pytań dotyczących pojawienia się u nich potomka.

To z kolei prowadzi do pogorszenia stanu psychicznego kobiety, powoduje niepokój, lęki, które niesprzyjają zajściu w ciążę. Nawet jeśli nie ma już ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, nerwowość i stres skutecznie mogą powstrzymać poczęcie dziecka. Można powiedzieć, że istnieje wówczas pewnego rodzaju blokada psychiczna i to jest znak, by zwrócić się o pomoc do psychiatry bądź psychologa.

 Dobrym sposobem jest skorzystanie ze specjalnego turnusu psychologicznego. Odpowiednia terapia pozwala na wyciszenie się, nabranie dystansu do zaistniałej sytuacji. Terapia hormonalna, której kobieta poddawana jest w czasie procesu niepłodności, ma ogromny wpływ na jej zachowanie – od radości po stany depresyjne. Psychoterapia, uczestnictwo w grupie wsparcia,  kontakt z innymi kobietami, które mają dokładnie taki sam problem, pomagają otwarcie dzielić się swoimi obawami, lękami, ale i wspierać się, obdarzać nadzieją. Sama kobieta, zanim wyszła za mąż i zapragnęła zajść w ciążę, uczestniczyła w ważnym dla niej życiu. Teraz diametralnie się ono zmieniło i zaczęło kręcić prawie wyłącznie wokół pragnienia posiadania dziecka. Terapia ma na celu pomóc jej odnaleźć w tym wszystkim miejsce dla siebie, by znów mogła zacząć cieszyć się życiem.

komentarze