Radomsko, Łódzkie 8.5o Wtorek, 12 Listopada 2019

Opieka nad osoba starszą

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Nie mam już siły na opiekę nad chorą ciocią. Zajmuję się nią prawie od 2 lat i jestem potwornie zmęczona fizycznie i psychicznie. Jak mogę polepszyć swój stan, jednocześnie nie rezygnując z pomagania? - Dorota, 55 lat

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Każdy opiekun osoby starszej prędzej czy później poczuje się zmęczony fizycznie i  psychicznie znużony W specjalnych placówkach opiekuńczo-leczniczych taka pomoc świadczona jest przez zmieniających się pracowników - ze względu na swoją trudność nie może więc spadać tylko na jedną osobę. Proszę pamiętać, że nie wszystko musi być tylko na Pani głowie. Powinna się Pani nauczyć prosić o pomoc bliskich, a nawet jej wymagać. Możliwość rozłożenia codziennych obowiązków na kilku członków rodziny znacznie Panią odciąży. Jest też opieka społeczna, powszechne ubezpieczenie zdrowotne, proszę zasięgnąć języka, jaka pomoc w tych instytucjach przysługuje Pani cioci. I nie zapominać o sobie - znaleźć czas na wypoczynek, aktywność fizyczną, dotlenienie organizmu, a także wprowadzić zbilansowaną dietę. A receptą na przygnębienie spowodowane rutyną będzie wyjście ze znajomymi do kina, wizyta u kosmetyczki czy fryzjera. Odreagowanie na stres jest konieczne, by jego długotrwała kumulacja nie skończyła się depresją.

Z powodu stresującej pracy moja żona cierpi na bezsenność. Zaczęła brać tabletki nasenne (przepisane przez lekarza), niestety, z czasem, w coraz wiekszych ilościach. Bierze by usnąć, kolejne, by sie obudzić. Martwię się, że może się od nich uzależnić, bo już nie chce ich odstawić - Krzysztof, 48 lat

Pana żona jedynie tłumi oznaki bezsenności, bólu, dyskomfortu, ale nie leczy ich przyczyny. Długotrwałe „faszerowanie się” tabletkami degraduje zdrowie człowieka. Słusznie obawia się Pan, że żona może uzależnić się od leków. Najłatwiej uzależnić się od środków, które działają przeciwlękowo, nasennie lub euforyzująco, czyli od benzodiazepin. Środki nasenne co prawda przez jakiś czas pełnią swoją funkcję, jednak nie mogą być jedynym lekarstwem na zaburzenia snu i to stosowanym przez długi czas. Organizm szybko się do nich przyzwyczai, a ponadto domaga się coraz większych dawek. Próba nagłego odstawienia leków może wywołać objawy abstynencyjne w postaci drgawek, bóli mięśniowych, a nawet zaburzeń świadomości. Dlatego cały ten proces powinien przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. Przede wszystkim może on przepisać leki nasenne, które nie uzależniają. Podpowie też, jakie są niefarmakologiczne sposoby leczenia bezsenności.

komentarze