Radomsko, Łódzkie 10.7o Piątek, 15 Listopada 2019

Kłopotliwa bezsenność

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Od pewnego czasu cierpię na bezsenność. Wciąż wstrzymuję się z wizytą u lekarza i poproszeniem go o leki w obawie, że mogę się od nich uzależnić. Czy takie leki są bezpieczne? Na jakiej zasadzie działają? - pyta Katarzyna

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Najprościej mówiąc, leki nasenne działają na układ GABA-ergiczny. To neuroprzekaźnik, który w organizmie odpowiedzialny jest za ograniczenie nadmiernego pobudzenia układu nerwowego, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie ze stresem. A to właśnie nerwy, emocje, zazwyczaj nie pozwalają nam zasnąć lub sprawiają, że budzimy się w środku nocy z mocno bijącym sercem.

Leki nasenne można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą benzodiazepiny, mają one jednak silne właściwości uzależniające, dlatego nie powinny być stosowane dłużej niż przez 4 tygodnie. Działają na krótką metę, ale łatwo się do nich przyzwyczaić. Są to m.in. alprazolam, relanium, oxazepam, nitrazepam czy estazolam. W drugiej grupie są leki niebenzodiazepinowe, nasenne, typu stilnox oraz leki przeciwdepresyjne, które nie mają właściwości uzależniających.

Rolą leków nasennych jest działanie na układ hamujący pracę mózgu, by uspokoić \\\\\\\"gonitwę myśli\\\\\\\". Każde ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem psychiatrą.

Zanim lekarz uzna, że powinna Pani zacząć przyjmować leki nasenne, najpierw proszę spróbować zadbać o higienę snu. Dobrze byłoby sprawdzić, czy to nie jest przyczyną Pani bezsenności. Ważne jest, by na dwie godziny przed pójściem spać nie korzystać ze smartfona, laptopa, tabletu, a nawet oglądać telewizji. Każde z tych urządzeń emituje tzw. niebieskie światło, które powoduje pobudzenie szyszynki w mózgu, odpowiedzialnej za jego pracę. Innymi słowy, działa podobnie jak światło słoneczne rano, które mobilizuje nas do pracy. Dlatego wieczorem należy go unikać, skupić się na rzeczach, które nas wyciszą. Wcześniej wybrać się na spacer, wziąć kąpiel, przewietrzyć sypialnię, a po g. 20 poczytać książkę, posłuchać relaksującej muzyki. Można też oczywiście wypić zioła, na przykład dziurawiec, który działa przeciwdepresyjne, z kolei wyciąg z szyszek z chmielu – uspokajająco, a melisa – relaksująco. Jeśli to nie pomoże i nadal będzie Pani cierpieć na bezsenność, proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który dobierze odpowiednie dla Pani leki. 

komentarze