Radomsko, Łódzkie 7.4o Sobota, 16 Listopada 2019

Czy antydepresanty uzależniają?

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Moja mama po śmierci taty popadła w depresję. Lekarz psychiatra przepisał jej antydepresanty. Trochę czytałam na temat takich leków i boję się, że mama się uzależni. Czy może tak się stać? Czy po odstawieniu leków depresja może wrócić i to w silniejszej postaci? Czy takie leki niszczą wątrobę i nerki? Jak długo trzeba je brać? - pyta Emilia

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Bardzo wielu pacjentów oraz ich bliscy pytają mnie, czy leki przeciwko depresji uzależniają. Obawiają się, czy ich odstawienie nie będzie się wiązać z tym, że nie będą w stanie wyjść z domu, pójść do pracy. Czasem mają wyobrażenie o tym, że bez leków będą funkcjonować jak narkoman na głodzie. Fakt jest taki, że niektóre leki antydepresyjne rzeczywiście mogą dawać objawy uzależnienia. Nie uzależniają fizycznie, ale mogą uzależniać psychicznie. Dlatego ich odstawianie powinno następować w sposób stopniowy i umiejętny, nie z dnia na dzień, by nie wywołać szoku dla organizmu i nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych objawów.  Antydepresanty zapobiegają myślom samobójczym, działają przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Bez nich leczenie depresji w wielu przypadkach jest wręcz niemożliwe. Leczenie pierwszego epizodu depresji trwa pół roku, zapobieganie nawrotom 2 lata. Tak dzieje się w większości przypadków. Są jednak osoby przewlekle chore, u których występują nawroty i konieczne jest branie leków przez dłuższy czas. Jeśli po trzech nieudanych próbach odstawienia leków dochodzi do nawrotu choroby, leki trzeba brać do końca życia.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, to bardzo rzadko się zdarza, by pacjent z powodu leków antydepresyjnych miał podwyższone próby wątrobowe. W czasie ich przyjmowania konieczna jest kontrola stanu zdrowia pacjenta co pół roku i w tym czasie porównywane są parametry z początku leczenia. Powikłania występują bardzo rzadko. Z reguły pacjenci dobrze tolerują leki przeciwdepresyjne. Niektórzy obawiają się, że z powodu leków gwałtowie przytyją. Są leki, które mogą podnosić poziom prolaktyny, ale są takie, które w ogóle nie wpływają na gospodarkę hormonalną. Wpływ na wzrost wagi pacjenta też jest różny, jedni chudną, drudzy trochę tyją. Dlatego zasadą jest takie dobranie leków przez lekarza psychiatre, które nie powodują otyłości.

Co istotne, leki antydepresyjne najczęściej stosuje się razem z psychoterapią. Farmaceutyki dają ulgę w cierpieniu i działają szybciej niż psychoterapia. Efekty odczuwane są już po 2 tygodniach. Antydepresanty przepisuje się pacjentom w czasie depresji umiarkowanej, ciężkiej i lekkiej. Można je też podawać w zaburzeniach adaptacyjnych. Lekarz zawsze wybiera sie taki potencjał leku przecidepresyjnego, który wpływa korzystnie na cały organizm. Psychoterapia w nurcie behawioralno-poznwczym uczy chorych, jak mogą zmienić sposób myślenia o sobie, a także o innych oraz jak stawić czoła wielu przeciwnościom.

komentarze