Podaruj godzinę dla Ziemi

W sobotę 26 marca po raz piąty WWF organizuje akcję "Godzina dla Ziemi". O 20.30 miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się... ››

W sobotę 26 marca po raz piąty WWF organizuje akcję "Godzina dla Ziemi". O 20.30 miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się jednemu z największych zagrożeń naszej planety.

 

- Gaszenie świateł podczas Godziny dla Ziemi WWF to globalna, najbardziej doniosła i wyrazista akcja setek milionów ludzi na świecie dla Ziemi. Nie chodzi o oszczędzanie energii, bo nie powstrzymamy zmian klimatu, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę. Symbolicznym gestem gaszenia światła, przekraczając bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne połączymy się podczas globalnej demonstracji zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu – PLANETY ZIEMI - mówią członkowie WWF.

 

Jednocześnie WWF zachęca także do pójścia krok dalej - zadeklarowania codziennych czynności, które każdy może wykonać dla dobra naszej planety. Dlatego też organizacja radzi:

1. Zgaś zbędne światło.
2. Zawsze wyłączaj przycisk czuwania (tzw. „stand-by”, czyli czerwoną diodę na sprzęcie RTV). Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można by wyemitować 1 mln ton CO2 mniej (tyle, ile rocznie emituje jedna średnia elektrownia).
3. Zmień tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Zużywają około pięć razy mniej energii, i są od 5 do 10 razy trwalsze niż tradycyjne oświetlenie! Choć są droższe, wymieniając np. w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne, możemy zaoszczędzić nawet 200 zł rocznie.
4. Pojedź rowerem, pociągiem, albo użyj komunikacji miejskiej zamiast podróżować samolotem, czy samochodem.
5. Jeśli nie możesz rozstać się ze swoim samochodem, regularnie sprawdzaj jego stan techniczny. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Zwolnij, prowadź mniej agresywnie. Jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut, wyłącz silnik.
6. Używaj energooszczędnych sprzętów i urządzeń domowych (energooszczędnych żarówek, sprzętu AGD klasy A lub A+). Najwięksi pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki - urządzenia te są odpowiedzialne za zużycie aż 28% całkowitego zużycia energii w domu. Krajowy potencjał redukcji kosztów energii w efekcie wymiany urządzeń na sprzęt energooszczędny wynosi prawie 1 mld 330 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o 4,5 mln ton.
7. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii podczas gotowania o co najmniej 30%.
8. Nie wkładaj ciepłych posiłków do lodówki.
9. Używaj „krótkiego programu” zmywarki. Pozwala on na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.
10. Regularnie wymieniaj filtry (worki) w odkurzaczu – najpóźniej wówczas, kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy a tym samym zużycia energii.

(www.wwf.pl)

 

Chcesz przyłączyć się do sobotniej akcji? Zadeklaruj się na stronie WWF - kliknij w żarówkę i podaj swój nick i miejscowość. Na razie deklarację uczestnictwa w akcji wypełniły 3 osoby - ale może być nas więcej!

 

A przede wszystkim: spraw, aby ta godzina trwała dłużej - pamiętaj o ekologicznym życiu.

Więcej o:
wwf ekologia godzina dla ziemi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE