Sztukateria wewnętrzna w nowoczesnych pomieszczeniach

Sztukateria wewnętrzna w nowoczesnych pomieszczeniach

Sztukateria kojarzy się z barokowym przepychem i luksusem. Obecnie sztukateria powróciła do łask i często jest stosowana w mieszkaniach i domach do zdobienia ścian, sufitów i podłóg. Świetnie sprawdza się we wnętrzach klasycznych, ale równie pięknie wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Sztukateria, czyli elementy ozdobne do stosowania we wnętrzach mieszkań i domów, takie jak listwy, cokoły, rozety, pilastry czy fasety, mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Najbardziej popularna jest sztukateria wykonana z wysokiej jakości styropianu EPS. Ma ona wiele praktycznych zastosowań, dzięki swoim licznym zaletom. Przede wszystkim jest lekka, przez co nie obciąża dodatkowo ścian i sufitów. Można ją w prosty sposób przycinać i dopasowywać do kształtu ścian i innych powierzchni. Taka sztukateria jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć i zmienną temperaturę.

Sztukateria może być także wykonana z innych materiałów – gipsu, betonu, drewna, kamienia. Szczególnie ta z gipsu jest ceniona za elegancki wygląd i dokładne odtwarzanie detali zdobniczych. Sztukateria wykonana z gipsu, kamienia naturalnego lub drewna jest dosyć droga i trudniejsza w montażu.

Faseta, gzyms, listwa, cokół – co wybrać?

Sztukateria wewnętrzna to mnóstwo komponentów do zdobienia wnętrz mieszkań. Szczególnie elegancko wyglądają listwy przysufitowe, gzymsy lub fasety. Te elementy są niezastąpione do maskowania niedoskonałości na ścianach i sufitach. Po ich zamontowaniu wnętrza stają się bardziej przytulne. Za pomocą tych komponentów można montować i maskować na sufitach oświetlenie ledowe. Bardzo elegancko wyglądają także listwy wokół drzwi oraz cokoły przy podłodze, a także ozdobne rozety i pilastry.

Sztukateria ozdobna do wnętrz jest łatwo dostępna w sklepach. W sprzedaży oferowanych jest mnóstwo wzorów, w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy producenci umożliwiają także wykonanie konkretnych detali na indywidualne zamówienia. Najbardziej popularne są takie elementy sztukateryjne jak listwa, gzyms, rozeta, cokół przypodłogowy czy faseta. Warto w pomieszczeniach dobierać wszystkie elementy w tym samym stylu, aby aranżacja była spójna i jednolita.

Jak wykorzystać sztukateryjne elementy ozdobne?

Sztukateria może być stosowana w małych mieszkaniach w bloku i w dużych, przestronnych wnętrzach, zarówno prywatnych, jak i biurach, restauracjach czy hotelach. W salonach i dużych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się takie elementy sztukaterii jak faseta, pilaster oraz różnego typu listwy gzymsowe. Takie elementy dodają wnętrzom elegancji. Sztukateria może być malowana farbami do wnętrz, doskonale prezentuje się także, gdy pozostaje biała.

Warto pamiętać, że sztukateria to także mnóstwo elementów ozdobnych do stosowania na elewacjach domów. Taka sztukateria zewnętrzna doskonale podkreśla klasyczny lub dworkowy styl budynku. Przykładowo kolumny sprawdzają się doskonale na ganku, ozdobne gzymsy stanowić mogą obramowania okien i drzwi, a faseta pod podbitką zwiększa optycznie wysokość domu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE