Sposoby montażu zasłon, czyli na co zwrócić uwagę kupując zasłony

Sposoby montażu zasłon, czyli na co zwrócić uwagę kupując zasłony

Aranżacja okien w naszych domach może być doskonałą ich dekoracją. Firany i zasłony dopełniają wnętrza, tworzą spójny stylistycznie wygląd, nadają odpowiedni klimat. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując zasłony do swojego domu.

Wnętrze skrojone na miarę Twoich potrzeb!

Tkaniny we wnętrzach doskonale wpływają na ukształtowanie danego stylu. Sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, dopracowane i przemyślane. Tkaniny wnętrzarskie to nie tylko poduchy dekoracyjne, dywany i chodniki, pledy i puszyste koce, obrusy i serwety na stołach, ale także firany i zasłony. Dekoracje okienne dobrane w odpowiedni sposób dobrze skomponują się z większością modnych stylów wnętrzarskich. Oferta produktów do aranżacji okiennych jest niezwykle bogata, często nie wiemy, jaką podjąć decyzję. Czy lepiej jest wybrać firany gładkie, a może niezwykle wzorzyste lub bogato zdobione? Jakie do nich dobrać zasłony?

Zasłony do salonu

Zasłony są nieodłącznym elementem aranżacji każdego okna. Bez nich dekoracja wygląda na niepełną, wydaje się niekompletna. Zasłony potrafią w jednej chwili odmienić wygląd salonu. Możemy mieć najbardziej podstawowe, klasyczne gładkie firany, a dzięki różnym zasłonom całe wnętrze może nabrać różnych wymiarów. Uzupełniając aranżację okienną o zasłony w kolorowe wzory: kwiaty, paseczki czy kropeczki możemy nadać salonowi bardziej energetyczny wygląd, wieszając zasłony ciemne, ciężkie, welurowe w kilka chwil salon przejdzie metamorfozę w elegancki, luksusowy pokój, a wybierając zasłony lniane, lekkie, lekko transparentne automatycznie do wnętrza wpuścimy więcej słońca. Wybór tkaniny na zasłony to nie jedyna decyzja do podjęcia. Zasłony i firany możemy wieszać na wiele różnych sposobów...

Zasłony na przelotkach

Karnisze stanowią nieodzowny element dekoracji okiennych, to dzięki nim firany i zasłony mogą pięknie prezentować się w oknach naszego salonu. Produkty te są dostępne w wielu odsłonach - możemy wybrać karnisze szynowe, montowane do sufitu, możemy wybrać karnisze-drążki, które montuje się na ścianie z oknem. Mocowanie firan i zasłon jest zależne od wyboru karnisza i naszych upodobań.

Wybierając karnisz definiujemy niejako sposób upięcia zasłon. Zasłony na przelotkach (czyli metalowych kółkach rozmieszczonych u góry zasłon , przez które karnisz "przelatuje") mocuje się wsuwając na rurę. Zasłony na kółkach to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam na szybką zmianę aranżacji. Decydując się na zasłony na przelotkach warto pamiętać, że będą one wystawały powyżej karnisza. Dlatego ustalając docelową długość materiału na zasłonę warto wziąć pod uwagę margines kilku centymetrów zapasu.

Przy wyborze zasłon z delikatnych, lejących się materiałów, przelotki powinny być ulokowane jak najbliżej górnej krawędzi zasłony. Jeśli jednak nasz wybór padł na ciężkie, mięsiste zasłony, warto pamiętać o tym, by metalowe kółeczka były umieszczone około 10 cm od górnej krawędzi zasłony. Ciężka zasłona musi wyglądać solidnie, w przeciwnym razie całe wnętrze może wyglądać na niedopracowane. Szeroki wybór zasłon na przelotkach znajdziesz tu: https://alena-firany.pl/zaslony-na-przelotkach.html.

Zasłony na taśmie

Kolejnym popularnym sposobem na wieszanie zasłon i firan jest taśma marszcząca. Taśma taka jest wszyta w tkaninę według ściśle określonych proporcji - szerokość zasłony powinna być dwukrotnie lub trzykrotnie większa niż szerokość taśmy po zmarszczeniu. Taki sposób dekoracji okiennej prezentuje się wyjątkowo elegancko i szykownie. Gęstość marszczenia zależna jest od rodzaju taśmy. Idealnie udrapowane zasłony to efekt, który zawsze robi we wnętrzu duże wrażenie!

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE