Remont radomszczańskiej Kinemy. Co tam powstanie?

Od kilku tygodni radomszczanie mogą obserwować remont Kinemy. Ale tak naprawdę prace w budynku trwają już od grudnia. Co tam powstanie?

Od kilku tygodni radomszczanie mogą obserwować remont Kinemy. Ale tak naprawdę prace w budynku trwają już od grudnia. Co tam powstanie?

Budynek Kinemy należy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Przez wiele lat działało tam kino, na początku 2011 roku jednak dzierżawca się wycofał. Później Kinemę próbował zaaranżować na działalność teatralną Teatr Źródło - jednak bez powodzenia. Budynek stał pusty i popadał w ruinę, strażacy próbowali dogadać się z miastem - ale bezskutecznie. "Wybawieniem" dla budynku, w którym swoją przygodę z kulturą rozpoczynali bracia Różewiczowie, okazał się p. Marek Zakrzewski, który wydzierżawił budynek Kinemy na 20 lat.

 

- Na pewno nie będzie tu sklepu meblowego ani zakładu meblowego - tak jak niektóre media podawały. Wszyscy szukający informacji o mnie w Internecie znajdowali Meble Marek, ale nie - zmieniłem kierunek. Działam powiedzmy że w branży stolarskiej, ale teraz dodatkowo robię coś dla dzieci. Pracujemy od zeszłego roku z dziećmi i w Kinemie próbujemy zrobić właśnie coś dla dzieci, ale również dla dorosłych i dla młodzieży - po trochu dla każdego - mówi Marek Zakrzewski.

 

Remont wewnątrz Kinemy trwa od grudnia, od trzech tygodni odnawiana jest także elewacja budynku. Jak się dowiedzieliśmy, nowe wnętrze w niczym nie będzie przypominać starej Kinemy.

 

- W środku będzie całkowicie inaczej, tak naprawdę tylko balkon zostanie, cała reszta będzie zmieniona - nie będzie np. krzeseł na dużej sali. Z zewnątrz budynek nie straci swojego wyglądu, nie dojdą okna, żadne okna nie zostaną dobudowane. W miarę możliwości będziemy starać się, żeby budynek wyglądał coraz lepiej - tłumaczy Marek Zakrzewski.

 

Po zerwaniu części elewacji radomszczanom ukazała się czerwona cegła. Zapytaliśmy Marka Zakrzewskiego, czy oznacza to powrót do pierwotnego wyglądu (pod artykułem znajdziecie zabytkowe zdjęcie jeszcze nieotynkowanej Kinemy):

- Z założeń ten budynek nie miał być ceglany, od samego początku było założenie, że będzie otynkowany. Poza tym, aby odtworzyć wszystko tak, jak być powinno, potrzebny jest bardzo duży nakład finansowy. Druga rzecz - budynek i tak nie byłby do czasów pierwotnych doprowadzony, ponieważ w późniejszych latach niektóre elementy zostały dobudowane.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remonty będą zakończone do wakacji.

O historii Kinemy możecie przeczytać TUTAJ.

Więcej o:
kinema osp kino radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE