Radomszczański w obiektywie młodzieży z Elektryka i I LO

Radomszczański w obiektywie młodzieży z Elektryka i I LO Fot. ZSE-E w Radomsku

Ruszyły przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko–ukraińskiej „Open Week Photo”. Rozpoczęły je dwudniowe warsztaty fotograficzne, w których wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Elektryczno–Elektronicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

Tegoroczna odsłona projektu polsko – ukraińskiego, którego wnioskodawcą jest Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E, związana jest z szeroko pojętym fotografowaniem. Biorą w nim udział cztery szkoły: dwie z Radomska i dwie z ukraińskiego miasta Równe – miasta partnerskiego powiatu radomszczańskiego.

Warsztaty fotograficzne poprowadził Marcin Kwarta – artysta fotografik, prezes Fundacji Foto Pozytyw, pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu. Pierwsza część - teoretyczna miała miejsce w siedzibie Starostwa Powiatowego, druga zaś to plener fotograficzny na terenie powiatu radomszczańskiego.

– W warsztatach chodziło o to, by pokazać młodym ludziom, że technologia XXI w. nie jest czymś złym. Smartfony, iphony można wykorzystać do zrobienia profesjonalnych zdjęć. Ważne, by wykazać się kreatywnością, by w rzeczach oczywistych odnaleźć coś nieoczywistego, by wykonać zdjęcie nie sto dwudzieste, ale pierwsze, jedyne, niepowtarzalne, wyjątkowe, moje – podkreśla Marcin Kwarta.

Młodzież swoją zabawę z fotografią prowadziła na terenie Muzeum Ludowego w Przedborzu, Europejskiego Centrum Budo Dojo Stara Wieś oraz w okolicach Maluszyna, na lewym brzegu Pilicy, gdzie można było podziwiać kapliczkę św. Piotra czy malowniczy jaz na rzece.

- Warsztaty z panem Marcinem były niezwykle interesujące. Dzięki niemu nauczyłam się choć trochę patrzeć na świat okiem fotografa. Przydatna do robienia zdjęć okazała się siatka pozwalająca na dokładne wykadrowanie obrazu czy znalezienie mocnych punktów, dzięki którym fotografia nabiera nowego znaczenia – opowiada Katarzyna Flaszka, uczennica Elektryka.

– Jestem pozytywnie zaskoczony sprawnością w organizacji zajęć fotograficznych. Pozwoliły mi one udoskonalić umiejętności oraz nawiązać nowe znajomości z moimi rówieśnikami – mówi Mateusz Kolanus z I LO.

Najlepsze zdjęcia zostaną wyeksponowane na mobilnej wystawie będącej fotograficzną relacją z projektu.

Do spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej dojdzie w dniach 2-8 października w św. Katarzynie. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Nowicka, wicedyrektor ZSE-E. Opiekunami młodzieży są nauczyciele: Aneta Jędrzejczyk z Elektryka i Tomasz Wojtasik z I LO.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko–Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.

Więcej o:
zse-e liceum liceum radomsko powiat zdjęcia wystawa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE