"Radomszczańska tężnia" w trosce o zdrowie mieszkańców

Jednym z ciekawszych projektów złożonych do radomszczańskiego budżetu obywatelskiego jest wybudowanie tężni przy ul. Chabrowej. To czy projekt zyska aprobatę mieszkańców dowiemy się w grudniu.

Jednym z ciekawszych projektów złożonych do radomszczańskiego budżetu obywatelskiego jest wybudowanie tężni przy ul. Chabrowej (obszar nr 3). To czy projekt zyska aprobatę mieszkańców dowiemy się w grudniu.- Celem projektu „Radomszczańska tężnia”  jest troska o zdrowie mieszkańców naszego miasta, od niemowlaków po seniorów - mówi autor projektu Paweł Kipigroch.

Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni powstaje aerozol, tworzy się mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego. Przebywając przy tężni przez ok. 30 min wchłaniamy dawkę jodu jakbyśmy przebywali nad morzem przez okres ok. 1,5 dnia po wyładowaniach atmosferycznych kiedy w powietrzu znajduje się zwiększona ilość jodu. Mikroklimat tężni wytwarzany jest wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji. Wdychany aerozol działa m.in. przeciwobrzękowo. Dzięki temu uzyskuje się wzmożenie czynności układu wydzielniczego i zwiększenie ukrwienia błony śluzowej. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Inhalacje solankowe są polecane przy wielu schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym alergii wziewnych występujących bardzo często w naszym społeczeństwie.

Wskazania lecznicze do korzystania z tężni: nawracające nieżyty dróg oddechowych, nieżyty zanikowe górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, ozena, astma oskrzelowa, alergia, nerwica wegetatywna, nadciśnienie tętnicze.

Wskazania profilaktyczne do korzystania z tężni: ogólne wyczerpanie, dla osób pracujących w znacznym zapyleniu lub w wysokiej temperaturze, dla palaczy tytoniu, dla osób pracujących głosem, dla mieszkańców aglomeracji miejskich.

"Radomszczańska tężnia" miałaby prawie 10 metrów długości i ponad 3,5 metra wysokości.

Koszt wybudowania tężni oszacowano na kwotę 237 tys. złotych. Natomiast przewidziany koszt jej rocznej eksploatacji to 37,1 tys. złotych.

Przypominamy, że głosowanie na poszczególne projekty potrwa od 7 do 13 grudnia 2015 roku.

ally

Więcej o:
teznia budzet projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE