Radomsko, Łódzkie 12.9o środa, 23 Października 2019
ważne informacje
  • 14:10 Ocalmy Przemka! Były piłkarz RKS Radomsko potrzebuje pomocy czytaj dalej

Radomsko pamięta o ataku ZSRR na Polskę

Miasto
Jacek Paszewski

W 80. rocznicę ataku sowieckiej Rosji na Polskę mieszkańcy Radomska i Powiatu Radomszczańskiego uczcili pamięć dziesiątek tysięcy Polaków zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej na terytorium ZSRR.

W uroczystej mszy świętej odprawionej w klasztorze oo. Franciszkanów  uczestniczyli samorządowcy, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod znajdującą się obok klasztoru tablica pamiątkową ku czci Tadeusza Rozpędka, przodownika Policji Państwowej, urodzonego w Dziepółci, zamordowanego przez radzieckie NKWD w 1940 roku w Twerze, pogrzebanego w lesie w okolicy wsi Miednoje.

Kolejną częścią uroczystości był Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku, która znajduje się na Starym Cmentarzu.

- 80 lat temu, rankiem 17 września 1939 roku otrzymaliśmy cios w plecy. Armia sowiecka wkroczyła na terytorium Polski, która w tym czasie walczyła z hitlerowskimi Niemcami. W konsekwencji Polska uległa, ale się nie poddała. Musimy pamiętać o tym, że mimo takiego ciosu nasz kraj się odrodził. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tej niezwykle ważnej rocznicy - mówił podczas wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

Po głównych uroczystościach Prezydent Jarosław Ferenc wraz z sekretarz Kamila Malinowską Sztangreciak złożyli kwiaty pod Tablicą Sybiraków znajdującą się przy kolegiacie św. Lamberta oraz pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bernarda Zagórowicz, zamordowanego w Charkowie oficera Wojska Polskiego.

komentarze