Radomsko, Łódzkie 21.0o Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek!

Archiwum

Dziś jedyny dzień w roku, kiedy mamy przyzwolenie na objadanie się - pączkami oczywiście. Bo dziś Tłusty Czwartek!

Dziś jedyny dzień w roku, kiedy mamy przyzwolenie na objadanie się - pączkami oczywiście. Bo dziś Tłusty Czwartek!

 

Polacy uwielbiają Tłusty Czwartek, który kusi tyloma rodzajami pączków: z czekoladą, adwokatem, marmoladą, toffi, z posypką, cukrem pudrem, lukrem… można by wymieniać do rana!

 

Z tej okazji szefowie fundują smakołyki w swoich firmach czy zakładach. W szkołach, np. II Liceum Ogólnokształcącym, każda klasa mogła zamówić na ten dzień tyle pączków, na ile pozwolą im portfele! Każda cukiernia w ten dzień rześko pracuje od samiuteńkiego ranka, by słodkie zakupy były jak największe!Tłusty Czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

 

Ponieważ data Tłustego Czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy powinni zachowywać jako wyraz umartwienia wstrzemięźliwość.

 

Najpopularniejsze potrawy jedzone podczas Tłustego Czwartku to oczywiście pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką.Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Więc czy jesteś łasuchem, czy nie – w Tłusty Czwartek skuś się na pączka! Tym bardziej, że ta przyjemność poniesie ze sobą (wg przysłowia przynajmniej) powodzenie. Zatem jest to bardzo smaczny interes.

 

Każdego czytelnika zachęcamy do wysyłania nam przepisów lub zdjęć najsmaczniejszych, najlepszych i najsłodszych przysmaków na maila redakcja@radomsko24.pl.


Wszystkim życzymy smacznego i zachęcamy do obejrzenie naszej słodkiej, ociekającej cukrem galerii!

komentarze