Perły są w II LO i "Drzewniaku"

Są młodzi, inteligentni, utalentowani, mają niezwykłe zainteresowania i chętnie angażują się w działalność pozaszkolną. A jednak, z różnych względów, pójście na studia nie jest dla nich oczywistym wyborem

Są młodzi, inteligentni, utalentowani, mają niezwykłe zainteresowania i chętnie angażują się w działalność pozaszkolną. A jednak, z różnych względów, pójście na studia nie jest dla nich oczywistym wyborem. W swoich środowiskach z powodów społecznych lub ekonomicznych nie mogą w pełni rozwinąć skrzydeł. Są jak perły, które nie mogą zalśnić pełnym blaskiem.
foto ilustracyjne. sxc.hu
„Poławiacze Pereł” to program odkrywania talentów prowadzony przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Adresowany jest uczniów klas I lub II szkół ponadgimnazjalnych, którzy z powodów społeczno-ekonomicznych mogą zrezygnować z dalszej edukacji lub wybrać rozwiązania poniżej swoich możliwości. To nie miejsce, w którym żyje i wychowuje się młody człowiek, powinno determinować jego przyszłość i życiowe wybory, lecz posiadany przez niego potencjał i możliwości, jakimi dysponuje.

- Zarząd Powiat Radomszczańskiego już od trzech edycji pozytywnie odpowiada na zaproszenie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, stając się fundatorem programu. W tym roku szansę na udział w Kampusach Naukowych realizowanych podczas tzw. Szkoły Letniej ma dwoje uczniów z radomszczańskich szkół: Klaudia Kansy z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska oraz Robert Ciszewski z II Liceum Ogólnokształcącego. Dla uczniów udział w programie jest bezpłatny. Koszty 3 180 zł na każdego uczestnika) pokrywa fundator - w tym wypadku powiat radomszczański - powiedział portalowi Radomsko24.pl, Arkadiusz Szczegodziński, rzecznik starostwa.

Rekrutacja do programu jest dwustopniowa. Wstępnych zgłoszeń dokonali dyrektorzy szkół (po zasięgnięciu opinii wychowawcy, pedagoga szkolnego, opiekuna koła) a ostateczne nominacje przyznał Wydział Edukacji. Dokonując zgłoszenia uczniowie zaznaczali kampus podstawowy oraz dwa opcjonalne. W tegorocznej edycji programu przewidziano m.in. kampus nauk społecznych, kulturoznawczy, neurobiologiczny, medyczny, literacki i fizyczno-astronomiczny.

W lipcu tego roku uczestnicy programu spotkają się w Krakowie na dwutygodniowej Szkole Letniej, gdzie wezmą udział w zajęciach (w ramach wybranego przez siebie kampusu naukowego) wzbogaconego o warsztaty artystyczne i rozwoju osobistego. Inspirujące spotkania na Uniwersytecie Jagiellońskim z ludźmi nauki, kultury i sztuki przeplatają się z niezwykłą atmosferą Krakowa z jego zabytkami muzeami, teatrami i galeriach sztuki. Uświadomienie sobie własnych możliwości, odkrycie naukowej czy artystycznej pasji lub pierwszy kontakt z przyszłym mentorem - wszystko to może stać się punktem zwrotnym w życiorysach uczestników projektu.

Więcej o:
poławiacze pereł liceum ogólnokształcące projekt konkurs zsdioś
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE