Park Świętojański i ulica Fabianiego poczekają na modernizację

Park Świętojański i ulica Fabianiego poczekają na modernizację

Nie będzie zewnętrznych pieniędzy na realizację II etapu rewaloryzacji Parku Świętojańskiego – inwestycja nie zostanie sfinansowana z programu „Perły Województwa Łódzkiego”. Pod znakiem zapytania stoi również przebudowa ulicy Fabianiego. Wniosek o dofinansowanie remontu ulicy zajął jedno z ostatnich miejsc w rankingu.

Dobiega końca pierwszy etap rewaloryzacji parku Świętojańskiego w Radomsku. Efekt odnowy widać gołym okiem. Na naszym portalu regularnie możecie przeczytać i zobaczy postęp prac. Co z kolejnymi etapami rewaloryzacji?

Zamysłem rewaloryzacji parku jest powrót do założeń z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Park Świętojański zaprojektował wówczas Franciszek Szanior. Kilka lat temu park został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego, jako miejski Park Krajobrazowy „Świętojański”.

W parku Świętojańskim pozostało do wykonania ogrodzenie, dokończenie renowacji pomnika św. Jana Nepomucena, kształtowanie terenów zielonych w postaci nasadzeń drzew, krzewów i innych roślin. Pojawią się też elementy małej architektury takie jak ławki, kosze, stojaki na rowery i inne.

Kiedy II etap rewitalizacji?

Plany II etapu były imponujące. Przebudowany miał zostać obecny plac zabaw dla dzieci. Zbudowana miała zostać fontanna multimedialna, a przede wszystkim muszla koncertowa. Wszystko to miało powstać w 2017 r. Plany te trzeba jednak na razie odłożyć, gdyż II etap prac nie zostanie sfinansowany z programu „Perły Województwa Łódzkiego”.

Miejscy urzędnicy są pełni optymizmu i liczą na pozyskanie środków na rewaloryzację.

- Miasto będzie ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie budowy kolejnych etapów rewitalizacji parku Świętojańskiego. Już na początku 2017 roku będzie ku temu możliwość i na pewno miasto z niej skorzysta – wyjaśnia Jacek Porzeżyński z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Na remont ulicy Fabianiego też trzeba poczekać

Wiele wskazuje również na to, że wołająca o natychmiastowy remont ulica Fabianiego (na odcinku od Wyszyńskiego do Piastowskiej) nie zostanie szybko przebudowana. Miasto starało się o dofinansowanie remontu z środków zewnętrznych, jednak na liście ogłoszonej przez Urząd Wojewódzki w „Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, wniosek Urzędu Miasta znalazł się na 46. miejscu (na 51. miejsc). Mieszkańcy Fabianiego muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż jak zauważa Jacek Porzeżyński z Urzędu Miasta w Radomsku, na razie nie ma ogłoszonych innych programów, z których można pozyskać pieniądze na remont ulicy.

Więcej o:
rewaloryzacja park świętojański remon fabianiego remont radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE