Otwarto wystawę "Przeniakanie malarstwo/tkanina Barbary Przegrzalskiej

W dniu 26 kwietnia w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy Barbary Pierzgalskiej pt. „Przenikanie tkanina/malarstwo”

W dniu 26 kwietniaw Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego  w Radomsku odbyło się otwarcie  wystawy Barbary Pierzgalskiej pt. „Przenikanie tkanina/malarstwo” zorganizowanej w ramach 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2013r. Ekspozycja została przygotowana w dwóch częściach, w sali wystaw czasowych można oglądać tkaniny, oraz miniatury malarskie, natomiast w galerii muzeum znajdują się obrazy wykonane w technice pasteli suchej.
Foto:Muzeum Regionalne/A. Wilkoszewska
Prezentowane na wystawie tkaniny pochodzą z ostatnich lat pracy autorki. Charakteryzują się wyszukanym obrazowaniem, subtelnością, delikatnością oraz kruchością przekazu. Jedwab jest niezwykle wdzięczną tkaniną, bo dzięki warstwom, jakie tworzy powstaje zupełnie inna jakość. Artystka zwróciła szczególną uwagę na elementy – detale dynamiczne, które przeplatają się z fragmentami statycznymi. Poprzez ich fakturę odbiorca ( obserwator) odczytuje przesłanie: świat człowieka okazuję się ulotny, nietrwały, jak biały strzępek tkaniny.

Do podobnej estetyki oraz sposobu przekazu odwołują się pastele, w których Barbara Pierzgalska zamyka równie rozświetlone, abstrakcyjne światy. Nawiązuje do tych samych motywów i kolorów, przyjmując rolę uważnego obserwatora natury.

Każda z prac, niezależnie od tego, czy jest to miniatura, czy inna forma przedstawia głębszy sens filozoficzny, odrzuca sferę materialną. Autorka w swoich pracach prezentuje przemyślaną wizję artystyczną poprzez formy geometryczne, światło i cienie. Interesuje ją detal, przenikanie i załamanie promienia, a także przestrzeń wypełniona żywiołem powietrza  i bieli.

Wystawa będzie czynna do końca maja 2013r.

Więcej o:
muzeum wystawa muzeum regionalne
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE