Obywatele przeciwko „ustawie kagańcowej”

Radomsko dołączyło do wielu polskich miast, w których 18 grudnia zorganizowano protest przeciwko tzw. „ustawie kagańcowej”.

Nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, posłowie Pis złożyli w Sejmie 12 grudnia. Proponowane przez PiS w tzw. „ustawie kagańcowej”, regulacje pozwalają m.in. na usunięcie z zawodu sędziego, który w podważa status innych sędziów lub krytykuje działania obecnych władz.

W Radomsku, protest ph. „Dziś Sędziowie, jutro ty”, odbył się przed Sądem Rejonowym przy ul. Tysiąclecia. Wzięło w nim udział ponad 120 osób. Skandowano „wolne sądy” i odśpiewano hymn Polski.

- Na naszych oczach wprowadzone są zmiany ustrojowe, ale nie poprzez zmiany w konstytucji, ale poprzez zmiany za pomocą zwykłych ustaw. Bo jak wiemy, na zmiany w konstytucji PiS mandatu od Polaków nie dostało. Po wprowadzeniu „ustawy kagańcowej”, sędziowie przestaną być sędziami, a zaczną być zwykłymi urzędnikami. Strach przed PiS zamiast sędziowskiej godności. To czeka nas po wprowadzeniu w życie tej ustawy – mówiła Magdalena Spólnicka podczas protestu

- Niezawisłe sądy to filary demokratycznego państwa prawa. Nie ma wolnych obywateli bez wolnych sądów. Nie ma silnego państwa bez niezależnych i wolnych sądów. Dziś jesteśmy tutaj, aby okazać wsparcie wszystkim odważnym sędziom, którzy nie bali się powiedzieć prawdy, nie bali się wykonywać swoich obowiązków i wykonywać zawodu zgodnie ze złożoną przez siebie przysięgą – dodała.

Podobne protesty odbyły się w całym kraju.

Więcej o:
protest radomsko protest pod sądem w radomsku sąd radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE