Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Radomsku tradycyjnie delegacje władz państwowych, samorządowych oraz szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma wymiar symboliczny, ale jest ważnym elementem zachowania pamięci o osobach walczących o wolną Polskę.

- Żołnierze Wyklęci nie uznali tego, co było po wojnie. Dla tych bohaterów ważna była wolność, godność, niepodległość. Wylali za to krew i musimy o tym pamiętać. Szczególnie dziś kiedy za naszą wschodnią granicą mamy sytuację podobną. Najeźdźca rosyjski również mówi, że jest wybawicielem, a Naród Ukraiński walczy o wolność, godność i niepodległość – mówił Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
obchody dnia pamięci żołnierzy wyklętych w radomsku 2022 kwp dzień pamięci żołnierzy wyklętych 1 marca warszyc obchody. rocznica kwp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE