O bezpieczeństwie w powiecie

O bezpieczeństwie w powiecie Fot. Starostwo Powiatowe

Jak wynika z raportu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomsku, w 2018 roku zanotowano 32 przypadki zachorowań na gruźlicę. Do tego zwiększa się liczba dzieci nieszczepionych nawet na podstawowe choroby zakaźne. Między innymi na ten temat, ale nie tylko, rozmawiano na wspólnym posiedzeniu członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zwołanym w piątek 5 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

Wśród poruszanych zagadnień był raport Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomsku o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w powiecie radomszczańskim w 2018 roku. W minionym roku nie doszło na terenie naszego powiatu do masowych zatruć, a wśród kilkunastu tysięcy przypadków chorób zakaźnych większość dotyczyła grypy. Odnotowano jednak 32 przypadki zachorowań na gruźlicę (podobny poziom utrzymuje się od kilku lat). Szefowa radomszczańskiego Sanepidu Małgorzata Widawska zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko zwiększania się liczby dzieci, które z powodu przekonań rodziców nie są objęte nawet podstawowymi szczepieniami przeciw chorobom zakaźnym. Poruszyła także problem braku ogólnodostępnych toalet – na terenie całego powiatu takie toalety są tylko w jednym miejscu — w centrum Radomska (ale i te dostępne są tylko w ograniczonych godzinach).

Członkowie komisji zapoznali się także z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii Radomsku w zakresie bezpieczeństwa weterynaryjnego na terenie powiatu (do tej pory na terenie naszego powiatu nie odnotowano żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń), informacją Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku o stanie bezpieczeństwa w powiecie 2018 roku (odnotowano 2408 przestępstw, wykrywalność wynosi 87 proc. – co plasuje radomszczańską KPP w czołówce województwa) oraz informacją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku o stanie bezpieczeństwa pożarowego w powiecie w 2018 r. (przyczyną co drugiego pożaru w naszym powiecie było podpalenie, z tego większość dotyczy podpaleń traw).

W porządku obrad znalazły się także: informacja Dyrektora Szpitala Powiatowego w Radomsku nt. współpracy jednostek organizacyjnych działających na terenie powiatu radomszczańskiego z Lotniczym Pogotowiem Ratowniczym w zakresie zabezpieczenia całodobowego miejsca dla lądowania oraz informacja Prokuratora Rejonowego w Radomsku o stanie przestępczości w powiecie w 2018 r.

Komendant Powiatowy PSP w Radomsku Mariusz Wojcieszko wystąpił z propozycją zakupu profesjonalnych zapór przeciwpowodziowych, dzięki którym łatwiej i szybciej można prowadzić akcję zabezpieczania miejsc zagrożonych podtopieniami.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko raporty o bezpieczeństwie w 2018 gruźlica podpalenia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE