Nowe ujęcie wody w strefie przemysłowej w Radomsku uroczyście oddane do użytku

Fot. Wojciech Bojdo

W czwartek, 14 lipca 2022 r. oficjalnie oddano do użytku nową inwestycję, zrealizowaną przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku - ujęcie wody wraz ze studniami. Obiekt powstał przy ul. Bełchatowskiej.

Na inwestycję składają się dwie studnie głębinowe wraz z budynkiem stacji uzdatniania i zbiornikami wyrównawczymi oraz budynek garażowy z zapleczem technicznym.

Przedstawiciele PGK podkreślają, że do tej pory radomszczańska podstrefa ŁSSE zasilana była w wodą z funkcjonującego tu ujęcia. Jednak jego możliwości płynnej obsługi odbiorców powoli osiągały warunki graniczne. 

Prace przy budowie nowego ujęcia trwały od początku 2021 r. W marcu tego roku nastąpiło pierwsze, próbne uruchomienie ujęcia. Uzyskano wtedy pozytywne wyniki badań wody. Ostatecznie prace związane z realizacją inwestycji zostały zakończone w terminie przewidzianym umową - z końcem kwietnia. Od tego momentu, przez cały maj, trwał rozruch technologiczny, odbiory techniczne, w tym przez upoważnione instytucje, takie jak straż pożarna, sanepid, czy dozór techniczny. W czwartek, 14 lipca nowe ujęcie wody zostało uroczyście oddane do użytku.

Nowe ujęcie zaspokoi zapotrzebowanie na dostawy wody obiektów zlokalizowanych w Strefie Przemysłowej. Po spełnieniu wszystkich formalności, wykonaniu testów i badań 1 czerwca nowe ujęcie zaczęło dostarczać wodę do już istniejących w strefie obiektów. Parametry techniczne, w tym zakładana wydajność ujęcia (ok. 370m3/h) zagwarantują płynne dostawy wody dla całej Strefy Przemysłowej – obecnie funkcjonujących i nowych pobudowanych w przyszłości obiektów. W razie konieczności ujęcie będzie mogło zapewnić dostawy wody dla całego Radomska.

Ujęcie zlokalizowane w Strefie Przemysłowej to nowoczesny i spełniający najbardziej wyśrubowane normy ekologiczne obiekt. Inwestycja obejmowała uzbrojenie dwóch studni głębinowych wraz z budynkiem stacji wodociągowej, w której umiejscowiona została technologia uzdatniania wody ze zbiornikami wyrównawczymi oraz budynkiem magazynowo – garażowym. W ramach inwestycji wykonano także zagospodarowanie terenu i infrastrukturę towarzyszącą. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła. W przypadku braku zasilania z sieci ciągłość pracy zapewni agregat prądotwórczy, w który zostało wyposażone ujęcie.

Inwestycja zrealizowana została w oparciu o pożyczkę z Banku Gospodarki Krajowej, w kwocie 5 958 781,60 zł. oraz środków własnych PGK. Wartość zrealizowanych prac opiewa na kwotę około 6,9 mln zł, a całość zadania wraz z towarzyszącymi mu instalacjami kosztowała blisko 8 mln zł.

Podczas uroczystego otwarcia ujęcia wody podziękowano za wieloletnią pracę w PGK prezesowi spółki - Markowi Glądalskiemu, który przeszedł na emeryturę.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko pgk radomsko strefa przemysłowa nowe ujęcie wody
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE