Nawet 2 uczniów na jedno miejsce w szkołach średnich w Radomsku

W radomszczańskich szkołach średnich wywieszono dziś listy z nazwiskami uczniów przyjętych do klas pierwszych. Powiat Radomszczański prowadził przygotowania szkół, by zapewnić miejsca edukacji dla wszystkich absolwentów. Jaki jest wynik naboru? Do jakich klas uczniowie się nie dostali z powodu kumulacji dwóch roczników absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów? O efektach i działaniach, opowiadał Zarząd Powiatu na konferencji, która odbyła się we wtorek, 16 lipca.

W nowym roku szkolnym 2019/2020 w sumie utworzonych zostanie 61 klas pierwszych, o jedną klasę mniej niż wstępnie planowano. Tegoroczny nabór jest wyjątkowy ze względu na wprowadzoną rządową reformę edukacji. Jesienią w szkołach średnich naukę jednocześnie rozpoczną absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów. Ze względu na różnice programowe, uczniowie przyjmowani są w osobnych klasach.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego od dawna informował o trudnościach jakie ich czekają w związku z tą zmianą.

Czytaj więcej: Rządowa reforma edukacji zrujnuje budżet starostwa?

Na przygotowanie pomieszczeń pod możliwości utworzenia w nich sal lekcyjnych starostwo przeznaczyło 300 tys. zł. W sumie wyremontowano 9 pomieszczeń z przeznaczeniem na prowadzenie w nich lekcji.

- Musieliśmy znaleźć środki na dostosowanie pomieszczeń, które służyłyby, jako klasy dla nowo przyjętych uczniów. Zarząd podjął taką decyzję i przeznaczył 300 tys. zł na remont pomieszczeń, które zostały wskazane przez dyrektorów jako możliwe do prowadzenia w nich zajęć, w celu pomieszczenia zwiększonej liczby uczniów
- mówiła Ewa Gajzler, członek Zarządu.

Elektroniczny system naboru do pierwszych klas umożliwiał uczniom zalogowanie się do trzech szkół, a w ramach tych szkół do wyboru kilku klas (przy czym należało wpisać szkołę i klasę tzw. pierwszej preferencji).

Nawet dwóch kandydatów na jedno miejsce w klasie

W wyniku naboru zakwalifikowanych zostało: 974 uczniów po szkole podstawowej i 944 uczniów po gimnazjum. Do szkół średnich z powiatu radomszczańskiego aplikowali również uczniowie z innych powiatów (m.in. piotrkowskiego czy włoszczowskiego). Obecnie do żadnej klasy nie zostało przydzielonych 51 uczniów po podstawówce i 32 po gimnazjum.

Część uczniów w terenu powiatu radomszczańskiego wybrało szkołę w Dobryszycach, w Kamieński oraz Przedborzu. Jednak pomimo tego już wiadomo, że i tak spora część uczniów nie dostała się do tych klas do których chcieli. Nie ma już miejsc w szkołach z kierunkami technicznymi. Największą popularnością cieszyły się kierunki w szkołach: Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych (specjalność technik informatyk) oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.

Absolwenci gimnazjów nie dostali się m.in. do I LO – w klasie europejskiej nie dostały się 24 osoby. W II LO po 11 osób w klasach matematyczno-fizycznej i biologiczno-chemicznej. W Ekonomiku do klasy technik fotografii nie dostało się 16 osób. W Elektryku w sumie do trzech specjalności technicznych nie dostało się 90 uczniów.

Również nie wszyscy absolwenci szkół podstawowych dostali się tam gdzie chcieli. I tak w I LO do klasy biologiczno-chemicznej nie dostało się 24 uczniów. W Mechaniku do klasy mundurowej – 32 osoby, do klasy rehabilitacyjno-sportowej – 19, technik geodeta – 8 i elektromechanik - 18. W Ekonomiku do technikum na specjalności grafiki i poligrafii – 42 osoby. W Elektryku specjalności technik: elektronik – 17, informatyk – 92 i reklama – 18.

W których szkołach są jeszcze wolne miejsca?

Jak poinformował naczelnik wydziału edukacji Grzegorz Szymczak najwięcej miejsc wolnych jest w szkole branżowej w Zespole Szkół Drzewnych, jest też po kilka miejsc w I LO oraz w II LO, w którym z planowanych pięciu klas utworzono cztery. Również są miejsca w szkole w Przedborzu i Kamieńsku.

- Kiedyś szkoła w kamieńsku była bardzo duża, sporo młodzieży dojeżdżało. Z informacji od pana burmistrza wiemy, że szkoła jest otwarta i w tej chwili prawdopodobnie powstaną tam cztery klasy: dwie licealne, jedna techniczna i jedna branżowa. Natomiast burmistrz stwierdził, że ci którzy będą zainteresowani zostaną przyjęci
- mówił Grzegorz Szymczak.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko reforma edukacyjna 2019 nabór do szkół średnich w radomsku wyniki naboru szkoły radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE