Narcyz w ogrodzie – wskazówki dla początkujących ogrodników

Narcyz w ogrodzie – wskazówki dla początkujących ogrodników

Narcyz to bez wątpienia jedna z popularniejszych i bardzo lubianych roślin dekoracyjnych. Jest on często wybierany na rabaty kwiatowe, a także sadzony w donicach. Jedną z jego większych zalet jest wczesny termin kwitnienia. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się posadzić cebule narcyzów w przydomowym ogrodzie?

Podstawowe wiadomości o narcyzach

Narcyz to dekoracyjna roślina cebulowa, którą w naturalnym środowisku możemy podziwiać W krajach Europy i Azji. W uprawie występuje on obecnie na całym świecie. Narcyz to część dużej rodziny amarylkowatych, co oznacza, że jego bliskimi krewnymi są takie rośliny jak amarylis, ifejon, zefirant czy przebiśnieg. Częścią podziemną narcyzów jest cebula, z której wyrastają zielone, równowąskie, długie liście. Narcyzy w sprzyjających warunkach osiągają do 60 centymetrów wysokości. Najważniejszą częścią rośliny są kwiaty, które wyrastają pojedynczo lub na szczytach pędów. Wyróżniają się one między innymi bardzo przyjemnym, intensywnym zapachem. Każda roślina zawiera od kilku do kilkunastu kwiatów. W sprzedaży dostępne są narcyzy o płatkach żółtych, łososiowych, pomarańczowych, białych, a także dwubarwnych. Pierwsze kwiaty narcyzów pojawiają się już w marcu. Okres kwitnienia trwa natomiast do końca czerwca. Warto zdawać sobie sprawę, że we wnętrzu narcyza znajduje się trujący sok, który może być szkodliwy dla innych roślin. Narcyz jest popularną rośliną na rabaty kwiatowe. Floryści chętnie wykorzystują go na kwiat cięty. Narcyzy posiadają wystarczająco dużą odporność na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie.

Czy uprawia narcyzów jest trudna?

Narcyz to roślina, która nie sprawia większych problemów w uprawie, dlatego poleca się go nawet osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Cebule narcyzów sadzi się zazwyczaj wczesną jesienią. Warto jest je zabezpieczyć na zimę przy pomocy agrowłókniny lub kory drzew.

Dla roślin tych warto jest zarezerwować stanowisko słoneczne (powinny jednak poradzić sobie także w półcieniu). Odpowiednie podłoże dla narcyzów jest przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, stale umiarkowanie wilgotne (ale w żadnym wypadku nie podmokłe). Najlepsze dla narcyzów jest pH obojętne lub lekko zasadowe.

Cebule narcyzów należy umieścić w glebie na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Można posadzić je w specjalnym koszyczku, który będzie zabezpieczeniem przed szkodnikami, a dodatkowo ułatwi wykopywanie cebul.

Pamiętajmy, żeby rozsadzać narcyzy raz na 3-4 lata. W przeciwnym wypadku stopniowo będą stawały się mniej okazałe.

Narcyzy są roślinami pięknymi, ale trującymi, dlatego należy umieścić je poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych

Wskazówki dotyczące pielęgnacji narcyzów

Uprawiając narcyzy musimy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu (zaleca się dość obfite podlewanie). W przypadku słabszej jakości gleb rekomendowane jest nawożenie nawozami do roślin kwitnących. Obowiązkowo pamiętajmy także o szybkim usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule narcyzów?

Bardzo ważne jest, żeby sadzić narcyzy wyłącznie z wysokiej jakości cebul. Rośliny te w Polsce są bardzo popularne, dlatego ich cebule można kupić w większości sklepów ogrodniczych (a także w niektórych supermarketach). Idealna cebula jest duża, wolna od uszkodzeń mechanicznych, jędrna, pozbawiona przebarwień, plam, śladów pleśni. Jeżeli chcemy mieć gwarancję, że kupujemy cebule pełnowartościowe – korzystajmy wyłącznie z oferty renomowanych, polskich producentów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE