Należeć do „Moniuszkowców” to ogromny zaszczyt

Do końca marca w radomszczańskim muzeum można oglądać wystawę „95 lat Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku”. Wernisaż wystawy odbył się 1 marca w sali wystaw czasowych. Wystawa wpisuje się w obchodzony właśnie Rok Moniuszkowski ustanowiony w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora.

Na wystawie pokazane są zdjęcia, dyplomy czy nagrody jakie przez 95 lat działalności udało się zgromadzić na koncie „Moniuszkowców”. Pokazane jest to, co pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego, ale także eksponaty udostępnione przez samych członków chóru.

Otwarcia wystawy dokonał prezydent Jarosław Ferenc w towarzystwie wiceprezydent Małgorzaty Kańskiej-Kipigroch, przewodniczącego Rady Miasta Rafała Dębskiego, wiceprzewodniczącej Rady Jadwigi Łysik i gospodarza muzeum Krzysztofa Zygmy.

- Chór Moniuszkowców to wspaniała artystyczna karta historii naszego miasta. To także  jeden z najstarszych chórów w Radomsku. W historię pięknie wpisują się również artyści śpiewający  w tym chórze – mówił otwierając wystawę Krzysztof Zygma, dyrektor muzeum.

- Bardzo się cieszę, że na naszą wystawę przybyli dziś wszyscy honorowi członkowie Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki. To są ludzie, którzy przez wiele lat tworzyli historię naszego Towarzystwa. Państwo śpiewali w chórze przez po kilkadziesiąt lat. Dzięki ich zaangażowaniu, dzięki ich ogromnej pasji, to Towarzystwo przetrwało, mimo niesprzyjających warunków. Ci ludzie byli zaangażowani w pracę chóru. My teraz jesteśmy ich spadkobiercami i staramy się jak możemy, aby podtrzymać  wspaniałą tradycję ponieważ należeć do „Moniuszkowców” to ogromny zaszczyt – podkreśliła Danuta Horoszkiewicz, prezes chóru.

Początki Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku sięgają 1923 roku.  Przez 95 lat działalności chóru, występowało w nim 650 osób. Chór miał ośmiu dyrygentów, a od 2004 roku jest nim Maciej Skalski. W ubiegłym roku w MDK zorganizowano uroczystą jubileuszową galę, o której pisaliśmy w tym artykule.

Więcej o:
chór chór moniuszkowców koncert
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE