Najciekawsze zastosowanie niewielkich dyktafonów - oto nasza lista

Najciekawsze zastosowanie niewielkich dyktafonów - oto nasza lista

Niewielkie, detektywistyczne dyktafony mogą przydać się nie tylko w śledztwie prowadzonym przez profesjonalistów. Ich niewielkie wymiary, działająca bardzo długo bateria i ogromne możliwości techniczne sprawiają, że są bardzo wszechstronne. Poznaj najciekawsze zastosowanie niewielkich dyktafonów i przykłady sprzętu, który na pewno Ci się sprawdzi.

Co to znaczy, że dyktafon jest niewielki? Miniaturyzacja dosięgnęła praktycznie każdą dziedzinę technologii, a więc tradycyjny sprzęt z supermarketu też nie ma wielkich rozmiarów. Natomiast naprawdę małe urządzenia nie rzucają się w oczy, mają miniaturową budowę (nieprzekraczającą kilku centymetrów), a przede wszystkim – dużo lepsze parametry niż sprzęty, które znasz z półek sklepów wielopowierzchniowych.

Jak można stosować niewielkie dyktafony?

Kupując mikroskopijny wręcz dyktafon powinieneś znać jego przeznaczenie. Kiedy bardzo przyda Ci się w pracy czy w zastosowaniu domowym? Zalety takich sprzętów na pewno docenią dziennikarze. Niewielki dyktafon będzie urządzeniem do pracy podczas:

  • Śledztw dziennikarskich – w czasie nieoficjalnych rozmów z bohaterami śledztwa, do zebrania nagrań, które dziennikarz może zastosować zgodnych z ustawą Prawo Prasowe
  • Tzw. wcieleniówek, czyli reportaży ulicznych podczas których reporter wciela się w inną rolę (np. niewidomego w autobusie) – w celu lepszej konspiracji
  • Sond ulicznych – ukryty dyktafon nie prowokuje rozmówców, oswaja ich, sprawia, że dyskusje stają się bardziej swobodne
  • Podczas standardowych rozmów – dyktafony, które poniżej prezentujemy nagrywają dźwięk bardzo dobrej jakości, a więc materiały z wywiadów można używać na wszelkie sposoby

Mały dyktafon to ważny atrybut w pracy dziennikarza śledczego

Jednak nie tylko dziennikarze mogą w pełni wykorzystać możliwości bardzo niewielkich dyktafonów. Gdzie jeszcze znajdą zastosowanie te sprzęty?

  • Dla studentów – ułatwiają nagrywanie notatek w formie audio z wykładów (pamiętaj, żeby poprosić wykładowców o zgodę na rejestrowanie)
  • Dla pracowników – umożliwiają udowodnienie pracodawcy zachowania niezgodnego z prawem np. mobbingu
  • W celu kontroli zatrudnionych – możesz sprawdzić, np. jak z pracą radzi sobie nowa niania dla dziecka.
  • Jako zabezpieczenie mienia – dyktafon z funkcją aktywacji głosowej zarejestruje np. czas i dźwięk włamania, co może pomóc policji w ustaleniu sprawców.
  • Do celów naukowych – jeżeli prowadzisz badania, to chcesz, żeby ich efekty były naturalne. Ukryte dyktafony pomogą zarejestrować różne materiały naukowe, związane z różnymi dziedzinami nauki – od socjologii po ornitologię (wysoka czułość dyktafonu pozwoli rejestrować dźwięk ptaków).

Jakie dyktafony polecamy?

Jak widzisz, zastosowanie miniaturowych dyktafonów jest naprawdę szerokie. Jaki sprzęt będzie najbardziej wszechstronny? My mamy dla Ciebie trzy propozycje urządzeń, które z pewnością świetnie wykorzystasz.

Najbardziej rozbudowany i profesjonalny jest dyktafon miniaturowy ALFA PRO-402Z do samodzielnego ukrycia. Sprzęt ten możesz np. umieścić w przedmiocie codziennego użytku lub przygotować do niego odpowiednią obudowę. Cechuje się bardzo niewielkimi rozmiarami i wagą (64 x 38 x 25 mm, 114,3 g), ręcznym wykonaniem i świetnymi parametrami – polski produkt ma mikrofon czuły na 12-15 metrów, zaawansowaną funkcję detekcji głosu, wbudowaną redukcję szumów i – przede wszystkim – bardzo długi czas działania na jednym ładowaniu akumulatora. ALFA PRO 402-Z wytrzymuje 16 dnia ciągłego nagrywania, 60-70 dni w trybie biurowym (czyli 8 godzin dziennie) i aż 8 miesięcy w trybie czuwania!

 

Tak wygląda miniaturowy dyktafon ALFA PRO 402-Z

Jeżeli nie masz takich wymagań i zdolności manualnych, żeby zakamuflować sprzęt, zainwestuj w gotowe rozwiązanie. Mikro dyktafon profesjonalnie ukryty w długopisie ESONIC MQ-78 to urządzenie nie do rozpoznania gołym okiem. Przypomina i funkcjonuje jak standardowy długopis. Jednak jego możliwości sprawdzą się zarówno w zastosowaniu amatorskim jak i profesjonalnym.

 

Długopis czy dyktafon? Tego nie rozpoznasz na pierwszy rzut oka!

Wbudowany dyktafon rejestruje dźwięk z odległości 10-12 metrów. Ma zaawansowany system redukcji szumów. Jego akumulator umożliwi Ci 20 godzin ciągłego nagrywania. Waży niecałe 20 gram, a brak wskaźnika nagrywania sprawia, że osoba postronna nie zorientuje się z jakim sprzętem ma do czynienia. Sprzęt również ma funkcję detekcji głosu. Długopisem można normalnie pisać.

Dla osób, które nie potrzebują tak zaawansowanego sprzętu, polecamy mały dyktafon D20 - klips do ubrania. Ma czuły mikrofon, rejestrujący dźwięk do 10 metrów. Wbudowana bateria pozwala na nagranie 20 godzin dźwięku. Dużą zaletą sprzętu jest niezauważalna prawie waga (lekko ponad 13 gram) i system mocowania, umożliwiający stabilne umieszczenie go np. przy pasku. Dzięki temu z pewnością nikt nie zauważy pracującego dyktafonu.

 

Wygodny dyktafon w klipsie świetnie sprawdzi się np. podczas zajęć na studiach

Jak widzisz, możliwości związanych z niewielkimi dyktafonami jest wiele. Wybór zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Wszystkie zaprezentowane modele łączy jedno – są naprawdę małe, dzięki czemu bez problemu je ukryjesz.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE