Minister Zdrowia: Mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

Minister Zdrowia: Mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków Fot. www.gov.pl

- Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację. Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia nie będą obowiązkowe – zaznaczył szef MZ. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione.

- Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

Jak dodał, są zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski.

- Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 mln ludzi – podał Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności.

- To jest główne kryterium – zaznaczył.

- Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera – dodał.

Minister zaznaczył, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

- Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje. Ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - zaznaczył.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości.

- To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać – powiedział.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że to absolutnie nie jest kryterium.

- Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej – podkreślił.

Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

- Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy od medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. A potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie – powiedział minister.

Niedzielski podał, że jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby 75 plus, a potem w dół rocznikami.

Odnosząc się do kwestii logistyki, szef MZ przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły.

- Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie by przechowywać szczepionki w określonych warunkach - poinformował Niedzielski.

(PAP)

Więcej o:
koronawirus szczepionka szczepionka koronawirus dostępność ministerstwo zdrowia minister niedzielski
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE