Mariusz Pawłowski: Ruchy pieszego będziemy musieli przewidzieć

Mariusz Pawłowski: Ruchy pieszego będziemy musieli przewidzieć

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym została przyjęta przez Sejm, zdobywając w głosowaniu 423 „za" i 22 „przeciw". Wśród zmian wprowadzona zostanie m.in. zasada pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na pasy, ale pojawi się też zapis o zakazie korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

W myśl tych zapisów zmiany w przepisach wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku. Zmiany zakładają, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie miał obowiązek nie tylko zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu, ale również zredukować prędkość tak, by nie narazić bezpieczeństwa pieszego i – co istotne – ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście. Z tego przepisu wyłączeni są motorniczy tramwajów, bowiem ten ciężki pojazd nie jest w stanie zatrzymać się nagle na krótkim odcinku.

- Tak naprawdę, w praktyce okaże się jak to będzie wyglądało – komentuje Mariusz Pawłowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w KPP w Radomsku.

- To życie wymusi na nas takie zachowanie, że będziemy musieli się przed przejściem dla pieszych zatrzymać, mieć w domyśle i przewidywać ruchy pieszego, który jest w rejonie przejścia – dodaje gość  Irka Staszczyka.

Mariusz Pawłowski, w środę 3 marca  o godz. 19.45, będzie gościem programu „Staszczyk niezależnie”.

Więcej o:
mariusz pawłowski policja radomsko irek staszcyk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE