Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy Fot. ŁSSE

W odpowiedzi na trudną sytuację obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną Łódzka SSE uruchamia specjalną rundę naboru w programie szkoleniowym. Firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń dla nich, co pozwoli im zdobyć nowe umiejętności, zawody, dostosować się do wymagań rynku pracy. Jest to pomoc kluczowa w procesie asymilacji obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, a którzy chcieliby rozpocząć w Polsce nowe życie.

– Takie projekty jak Strefa RozwoYou2 to kolejny dowód na to, jak bliscy są dla Polski nasi wschodni sąsiedzi. Dla mnie, jako ministra rozwoju i technologii ważny jest też głos przedsiębiorców. Dlatego cieszę się, że dziś ogłaszamy projekt, dzięki któremu Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże bony rozwojowe o łącznej wartości 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną im do nowej pracy wiedzę – podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

W województwie łódzkim jest obecnie oficjalnie zarejestrowanych 35 188 uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym większość stanowią kobiety.Dzięki synergii działań ŁSSE może połączyć firmy z potencjalnymi pracownikami, a następnie przekazać środki na przeszkolenie ich. Będzie to możliwe dzięki projektowi Strefa RozwoYou2 w ramach którego ŁSSE przekazuje bony rozwojowe o wartości 9240 zł na jednego pracownika (z 20 proc. wkładem własnym pracodawcy) oraz organizację HR mixerów, spotkań podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogły poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie.

- Przedsiębiorcy z terenu województwa łódzkiego zgłaszali potrzeby dedykowanych rozwiązań dla uchodźców, których zatrudniają, jak np.; szkolenia z języka polskiego czy specjalistyczne kursy umożliwiające szybkie wejście na rynek pracy. Jako ŁSSE dysponujemy wieloma narzędziami, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Woj. Łódzkiego wprowadziliśmy zmiany w projekcie umożliwiające przyznanie preferencyjnych warunków dla MŚP z województwa łódzkiego, którzy zatrudniają lub planują zatrudnić uchodźców - mówi Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE.

W ramach dedykowanej rundy naboru na bony rozwojowe Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna  zaoferuje MŚP zwojewództwa łódzkiego możliwość przeszkolenia uchodźców, którzy są zatrudnieni na wszystkich rodzajach umów cywilno-prawnych bez okresu karencji 3 miesięcy. ŁSSE sfinansuje udział w szkoleniach, kursach czy innych usługach rozwojowych ze wszystkich branż znajdujących się w bazie usług rozwojowych. Dodatkową zaletą będzie pomoc tłumacza w procedurze zapisu na usługi rozwojowe.

Więcej na www.strefarozwoju.pl, https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

(info: ŁSSE)

Więcej o:
województwo łódzkie łsse strefa ekonomiczna łódź ukraina uchodźcy uchodźcy z ukrainy szkolenia dla uchodźców dofinansowanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE