Kontrowersje wokół honorowego obywatela Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”

Kontrowersje wokół honorowego obywatela Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”

6 listopada w Urzędzie Miasta Radomska odbyły się uroczystości z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela miasta Radomska – generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”. Jednak podniosły nastrój uroczystości szybko został zburzony.

Na uroczystości do Urzędu Miasta zaproszeni zostali wszyscy przedstawiciele władz miasta, w tym starosta radomszczański Beata Pokora, poseł Anna Milczanowska i poseł Krzysztof Maciejewski oraz kombatanci na czele z płk. Mieczysławem Orzełkiem i kpt. Józefem Stachurą. Nie zabrakło również przedstawicieli organizacji kombatanckich i harcerzy.

O tym iż generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska miejscy radni zdecydowali na obradach wrześniowej sesji. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej 6 listopada nastąpiło uroczyste przyjęcie Stanisława Sojczyńskiego w poczet Honorowych Obywateli Miasta. Odśpiewano hymn, a w dalszej kolejności dr Tomasz Nowak wygłosił wykład na temat Sojczyńskiego. Jednak po chwili na sali powstało zamieszanie, część z zaproszonych gości zaczęła wychodzić z sali. Demonstrując tym swoje niezadowolenie z tego co słyszą. Bowiem dr Nowak przybliżając postać generała nawiązał do kontrowersji, jakie ta postać z sobą niesie. Wykład na wniosek radnego Jacka Gębicza został przerwany. O swoim niezadowoleniu z wykładu i o tym dlaczego wyszła z sali mówiła później poseł Anna Milczanowska.

- Przyznam szczerze, że mam już dosyć nadinterpretacji historycznej, jaką tutaj usłyszeliśmy, typowo lewicowej. Jest wiele pozycji naukowych powstałych w Instytucje Pamięci Narodowej napisanych przez dr. Ksawerego Jasiaka, przed dr. Toborka. Są jeszcze inne opracowania, gdzie w ten sposób nie ocenia się generała „Warszyca”.

Sprawę skomentował również radny Jacek Gębicz, który zarówno w imieniu swoim, jak i zaproszonych gości złożył wniosek o przerwanie wykładu.

- Nie tak sobie wyobrażałem ten wykład. Uważam, że wykład wygłoszony podczas dzisiejszej uroczystości przez prelegenta nie powinien mieć tutaj miejsca. Być może poglądy, które były wygłaszane podczas wykładu nadawały się na panel dyskusyjny, ale nie na uroczystą sesję rady miasta, podczas której odsłanialiśmy postać naszego Honorowego Obywatela Miasta. Dlaczego nie pozwoliliśmy na dokończenie wykładu, ponieważ był on tak kontrowersyjny, że ja jako jeden z wnioskodawców o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomsko dla generała Sojczyńskiego, słyszałem głosy zaproszonych honorowych gości, którzy byli oburzeni tym co słyszą.

Natomiast dr Tomasz Nowak nie krył swojego zaskoczenia podjętą decyzją. I pomimo prób zapoznania niektórych radnych z treścią swojego wykładu, nie został ponownie dopuszczony do głosu.

- „Warszyc” jest postacią kontrowersyjną. A ja w swoim wykładzie starałem się pokazać obie strony. Jak to jest przy porównaniach, zawsze są plusy i minusy. Na końcu powinna nastąpić konkluzja. Ja taką konkluzję miałem, natomiast nie miałem możliwości jej wygłoszenia.

W konkluzji dr Tomasza Nowaka znalazły się takie słowa:

„Będziemy sobie to pytanie zadawać jeszcze długo, może nawet zawsze. Pamiętajmy jednak o jedynym. Za swoje działania zapłacił najwyższą cenę. Oddał życie. Nie dla własnych korzyści, bogactwa, sławy. Chciał lepszej, bardziej sprawiedliwej Polski. To był jego główny cel. I to według mnie powinien być główny wyznacznik w jego ocenie”.

Więcej o:
honorowy obywatel miasta radomska gen. stanisław sojczyński "warszyc"
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE