Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w PSP nr 7

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w PSP nr 7 Fot. PSP nr 7

W PSP nr 7 w Radomsku, zorganizowano piąta edycję Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej.

Co oznacza skrót ERPO? Czy obecnie krajem kandydującym do wstąpienia w struktury UE jest Estonia? Jaką funkcję w strukturach UE pełni obecnie Antonio Tajani? Nazwa jakiego kraju UE pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi?

To tylko nieliczne, z całej masy pytań, z jakimi zmagali się uczestnicy V Powiatowego Konkursu Wiedzy o UE "Zjednoczeni w różnorodności" pod patronatem Joanny Skrzydlewskiej - członek zarządu województwa łódzkiego. Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski "Młodzież dla Europy" z PSP nr 7 w Radomsku.

W konkursie zorganizowanym w budynku PSP 7 w Radomsku o charakterze turniejowym udział wzięło pięcioro uczestników, reprezentujących:
- PSP w Kobielach Wielkich
- PSP nr 2, 4, 7, 9 w Radomsku.

W jury konkursu zasiadły Joanna Skrzydlewska (członek zarządu Województwa Łódzkiego) oraz Anna Borek i Wiesława Kurzelewska, nauczyciele - opiekunowie uczestników konkursu (wyłonieni na podstawie losowania spośród wszystkich opiekunów).

Konkurs miał charakter indywidualny, każdą szkołę reprezentował jeden przedstawiciel. Konkurs składał się z pięciu konkurencji:

a) Pierwsza konkurencja zatytułowana była „kalendarium UE". Wydarzenia z historii UE należało uporządkować chronologicznie. Za poprawną odp. (0,5 pkt.) Łącznie do zdobycie było 5 pkt.

b) Druga konkurencja – „europejscy milionerzy" - czyli sześć pytań (w formule A-B-C-D) z zakresu historii UE, unijnych instytucji, atrakcji turystyczny krajów UE. Po każdym pytaniu uczestnicy zapisywali odpowiedź i sprawdzana była jej poprawność. Za każdą poprawną odp. 1 pkt. Maksymalnie 6 pkt. do zdobycia.

c) Trzecia konkurencja „europejska kinder niespodzianka". Uczestnicy losowali pytanie, sami wcześniej decydując, za ile punktów będą odpowiadać - od 1 do 3 pkt., mogli także nie brać udziału w tej konkurencji (wówczas 0 pkt.) Za poprawną odpowiedź otrzymywali tyle pkt. ile zaproponowali, za niepoprawną, niestety, pkt. ujemne.

d) Czwarta konkurencja „europejska krzyżówka"

e) Konkurencja piąta "Jeden z pięciu" wzorowana na telewizyjnym "1 z 10".  Każdy miał trzy szanse. Na początku każdy otrzymywał po dwa pytania. Jeśli odpowiadał nieprawidłowo, tracił jedną szansę. Jeśli udało się przejść pierwszą i drugą rundę, w trzeciej  uczestnicy wyznaczali się już sami. Zwyciężała ta osoba, która zachowała najwięcej szans.

Ostatecznie, po bardzo emocjonującej ostatniej konkurencji, wyniki przedstawiają się w sposób następujący:

1. PSP Kobiele Wielkie (uczennica Dagmara Piszczała)
2. PSP nr 7 w Radomsku (reprezentantka SKE Młodzież dla Europy - Maria Łuszczyn)
3. PSP nr 2 (Maja Piotrowska)
4. PSP nr 9 (Miłosz Kowalczyk)
5. PSP nr 4 (Alicja Soczyńska)

Na zakończenie konkursu nagrody dla wszystkich uczestników oraz opiekunów wręczyli: Marszałek Joanna Skrzydlewska oraz dyrektor PSP nr 7 w Radomsku Radosław Bartnik.

Nagrody główne w konkursie ufundowała Joanna Skrzydlewska oraz niespodzianki i upominki Urząd Marszałkowski w Łodzi, a także Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku.

info: Tomasz Mazur, PSP nr 7

Więcej o:
konkurs unia europejska psp nr 7
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE