Janosikowe plus w Kleszczowie. Kamieńsk, Lgota i Dobryszyce dostaną po 1,3 mln zł

Janosikowe plus w Kleszczowie. Kamieńsk, Lgota i Dobryszyce dostaną po 1,3 mln zł

Kleszczów pomaga biedniejszym gminom nie od dziś, teraz będzie obdzielał samorządy równo i sprawiedliwie. Podczas wtorkowej sesji podjęto uchwałę intencyjną ws. uruchomienia nowego funduszu pomocowego, w ramach którego skorzystają m.in. trzy gminy z powiatu radomszczańskiego.

Gmina Kleszczów każdego roku odprowadza sporą część swoich dochodów do budżetu państwa jako tzw. Janosikowe. W tym roku to aż 51 milionów złotych. Pieniądze te trafiają do uboższych samorządów w ramach części równoważącej subwencji ogólnej.

- Te pieniądze nie trafiają faktycznie do samorządów z naszego regionu - zauważa wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.

Dlatego władze gminy dorzucają do pomocowej puli kwotę równą 1/4 Janosikowego - w przyszłym roku będzie to nieco ponad 12 mln zł - która ma zwiększyć rozwój regionu. Gminy sąsiadujące z Kleszczowem, czyli m.in. Kamieńsk, Lgota Wielka oraz Dobryszyce otrzymają po 1 mln 367 tys. zł.

- To wydatna, pro-rozwojowa pomoc, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy samorządy tych środków mają mniej - mówi burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski.

O połowę mniejsze kwoty trafią do powiatu bełchatowskiego oraz gmin z jego terenu nie sąsiadujących z Kleszczowem. Dotacje będą przyznawane co rok.

Więcej o:
janosikowe plus kleszczów pomoc kleszczowa powiat radomszczański
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE