Radomsko, Łódzkie 10.6o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Jak kupić alkomat, by mieć pewność poprawności jego wskazań?

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Świadomość ryzyka, jakie wiąże się zwłaszcza z prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwym powoduje, że rosnąca liczba kierowców, zwłaszcza zawodowych, decyduje się na kupno własnego alkomatu. Coraz więcej osób zdaje sobie także sprawę z tego, że nie wystarczy nabyć jakiekolwiek urządzenie, by mogło ono nam służyć prawidłowo i ochronić nas przed złymi decyzjami, potencjalnie niosącymi ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Dobry sprzęt musi kosztować

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, tak i w przypadku alkomatów należy z rezerwą podchodzić do wszystkich propozycji, które kuszą bardzo niską ceną. Najtańsze modele kosztujące kilkadziesiąt złotych lepiej omijać. Nie jest to urządzenie tak proste, jak może się wydawać. By mogło spełniać swoje zadanie, musi być wyposażone w odpowiedniej jakości czujnik. Na rynku dostępne są dwa rodzaje – półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Ze względu na dużo wyższą dokładność pomiaru, a także niższą podatność na zużycie i zafałszowanie wyniku, godne zaufania są przede wszystkim te drugie. Im są dokładniejsze, a także im lepiej zaprojektowane i wyposażone są testery, w których zostały zastosowane, tym ceny są wyższe.

Nie bez przyczyny wysokiej klasy alkomat policyjny, w jaki wyposażyć się można korzystając np. z oferty sklepu Promil-lab, kosztować może, zależnie od modelu, nawet kilka tysięcy złotych. Jak można zauważyć przeglądając ofertę tego samego sklepu, wysokiej klasy urządzenie, zdolne za każdym razem dostarczyć wiarygodnego wyniku (pod warunkiem prawidłowego użytkowania), możemy jednak nabyć także sporo taniej. Ważne, żeby mimo wszystko nie oszczędzać zanadto. Osiągnięcie wartości 0,2 promila lub wyższej może nas kosztować nawet do 5 tys. złotych kary i utratę prawa jazdy na okres do trzech lat. Każdy więc, zwłaszcza, jeśli uprawnienia do prowadzenia pojazdów są mu potrzebne do pracy, może ocenić, jakie oszczędności są tu opłacalne.

Sam zakup to nie wszystko

Abyśmy mogli mieć pewność, że kupiony przez nas alkomat nigdy nie wprowadzi nas w grożący poważnymi konsekwencjami błąd, trzeba jeszcze prawidłowo się nim posługiwać. Wszystkie istotne informacje w tym zakresie powinny znajdować się w jego instrukcji obsługi – należy się więc z nią zapoznać zanim rozpoczniemy użytkowanie.

Podstawową czynnością niezbędną do uzyskiwania prawidłowych wskazań jest regularna kalibracja, czyli zestrajanie elektroniki z aktualnym stanem wspomnianego już sensora. Częstotliwość jest określona z góry – należy tego dokonywać po wykonaniu określonej liczby badań lub upływie wskazanego czasu. Droższe modele wyższej jakości będą wymagały takich prac rzadziej, co oznacza pewne oszczędności w toku długotrwałego użytkowania. Wiele alkomatów automatycznie poinformuje nas, że powinny już trafić w ręce serwisanta.

Warto pamiętać, że alkomatowi może zaszkodzić m.in. przechowywanie w nieodpowiednich temperaturach (dlatego zimą i latem niekoniecznie warto zostawiać go w samochodzie), czy użytkowanie przy zbyt rozładowanej baterii. Wybór odpowiedniego modelu i stosowanie się do zaleceń producenta da nam pewność dobrze wydanych pieniędzy i spokój na wypadek kontroli.

komentarze