Jak dobrać soczewki kontaktowe do potrzeb i wady wzroku?

 Jak dobrać soczewki kontaktowe do potrzeb i wady wzroku?

Dobór szkieł kontaktowych zależy od wady wzroku i preferencji tego, kto będzie je nosił. Wadę wzroku określa lekarz specjalista lub optometrysta, dlatego to oni powinni wybrać odpowiednie dla pacjenta szkła. Zwykle pacjent może zdecydować między innymi, czy woli nosić szkła twarde czy miękkie, jednorazowe czy miesięczne. Aby dokonać właściwego wyboru, dowiedz się, jakie szkła zaleca się osobom z różnymi wadami wzroku i potrzebami.

Jakie soczewki możesz wybrać?

Zanim wybierzesz soczewki kontaktowe, poznaj rodzaje szkieł, jakie są dostępne na rynku. Różne typy szkieł korygują różne rodzaje wad wzroku. Soczewki różnią się też okresem użytkowania, trybem noszenia, materiałem i stopniem twardości.

· Okres dozwolonego użytkowania soczewek pozwala podzielić je na soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.
· Pod względem trybu noszenia soczewki dzieli się na dzienne, nocne i całodobowe (day &night).
· Ze względu na kształt i korygowane wady wzroku rozróżnia się soczewki toryczne, sferyczne i soczewki progresywne.
· Wyróżniamy też soczewki twarde i miękkie. Do tych drugich zalicza się soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe.
· Osobną kategorię stanowią soczewki kolorowe.

Szkła korekcyjne mogą też stanowić połączenie kilku rodzajów. Przykładem takiego połączenia mogą być soczewki toryczno-progresywne. Ponadto wiele wariantów szkieł korekcyjnych umożliwia jednocześnie zmianę barwy tęczówki.

Lekarz specjalista lub optometrysta wybierze najlepsze soczewki kontaktowe

W wyborze soczewek kontaktowych kieruj się w pierwszej kolejności wynikami badań i opinią lekarza specjalisty lub optometrysty. To jedyne osoby, które wiedzą, jak dobrać szkła kontaktowe do wady wzroku. Określą oni krzywiznę soczewki, rozmiar i inne parametry soczewek kontaktowych.

Dobranie soczewek kontaktowych pod okiem specjalisty to jedyna gwarancja, że nie pogorszą one wzroku i stanu Twoich oczu. Warto też wiedzieć, że moc szkieł i okularów tej samej osoby mogą się różnić. Tylko specjalista jest w stanie określić, jakie soczewki skorygują wzrok równie dobrze co okulary.

Dla kogo przeznaczone są poszczególne rodzaje soczewek?

Najłatwiej wybrać soczewki kontaktowe, gdy zna się nie tylko ich funkcje, ale i przeznaczenie. Kryteria wyboru szkieł to nie tylko wady, które korygują. Użytkownicy soczewek poszukują produktów, które zapewnią im największą wygodę, oszczędność i bezpieczeństwo, a także inne korzyści.

Soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów

Dla krótko- i dalekowidzów przeznaczone są soczewki sferyczne. Ten rodzaj szkieł umożliwia korekcję wad wielkości nawet 25 dioptrii na plusie lub minusie. To szkła jednoogniskowe kształtem przypominające wycinek sfery. Również niektóre soczewki toryczne pozwalają na łączną korekcję wzroku osób z astygmatyzmem i krótko- lub dalekowzrocznością.

Inne soczewki zalecane są natomiast dzieciom i młodzieży, których krótko- lub dalekowzroczność wynika z szybkiego wzrostu. Dla nich najlepsze są twarde szkła ortokeratologiczne zakładane wyłącznie na noc.

Soczewki dla astygmatyków

Soczewki dla astygmatyków to soczewki toryczne z osią i cylindrem. Ich specjalny kształt pozwala na modyfikację siły załamania promieni światła na rogówce. Dzięki tej właściwości wyostrzają zamazany obraz i poprawiają jakość widzenia mimo zniekształconej rogówki. Soczewki astygmatyczne dostępne są dla osób z wadą w obojgu oczu lub tylko w jednym z nich.

Soczewki kontaktowe do bliży i dali dla osób po 40. roku życia

Soczewki progresywne odpowiadają na potrzeby osób ze schorzeniami wynikającymi z naturalnego starzenia się. Szkła kontaktowe dla osób po 40. roku życia umożliwiają korekcję zaburzeń akomodacji oka i prezbiopii (starczowzroczności). Dzięki nim możliwe jest zastąpienie obu par okularów – do bliży i do dali. Soczewki progresywne znacznie ułatwiają czytanie, korzystanie z telefonu czy oglądanie telewizji.

Szkła kontaktowe dla osób o nietypowych schorzeniach rogówki

Dla osób cierpiących z powodu nietypowej geometrii oka zalecane są często soczewki na zamówienie. Toryczne soczewki roczne poprawiają jakość widzenia u osób z silnym astygmatyzmem i nieregularnym zniekształceniem rogówki.

Soczewki kontaktowe dla osób po urazach i operacjach oka

Osoby po przeszczepach rogówki korzystają często ze szkieł skleralnych. Są to twarde szkła umożliwiające utrzymanie wilgotności rogówki. Również szkła rogówkowe i rąbkowe korygują krzywiznę rogówki po jej przeszczepie lub urazie.

Soczewki dla osób pracujących w trudnych warunkach lub klimatyzowanych pomieszczeniach

Twarde soczewki ortokeratologiczne to jedyne szkła zalecane osobom pracującym z pyle. Nie nosi się ich za dnia, a jedynie nocą, kiedy korygują kształt rogówki na cały kolejny dzień. Szkła ortokeratologiczne zapobiegają rozwojowi astygmatyzmu oraz krótko- i dalekowzroczności.

Miękkie szkła silikonowo-hydrożelowe są natomiast najlepszym wyjściem dla osób spędzających wiele czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych. Są wysoce tlenoprzepuszczalne i zapobiegają one nadmiernemu wysuszeniu oka.

Kolorowe szkła kontaktowe dla pragnących zmiany koloru tęczówki

Kolorowe szkła kontaktowe dostępne są zarówno dla osób z wadami wzroku, jak i ze zdrowym wzrokiem. Umożliwiają zmianę koloru tęczówki w jednym lub obojgu oczu osobom z różnobarwnością tęczówek. To także idealne szkła dla osób, które cierpią na aniridię. Kolorowe soczewki mogą też korygować astygmatyzm, krótkowzroczność, prezbiopię i inne wady wzroku.

Pozwalają na zmianę koloru oczu na inną naturalną barwę. Umożliwiają też uzyskanie wizerunku na miarę profesjonalnej charakteryzacji filmowej z gatunku fantasy czy horroru.

Soczewki dla zabieganych

Soczewki jednodniowe i soczewki day&night to idealne szkła kontaktowe dla wszystkich, którzy prowadzą zabiegany, nieregularny tryb życia. Szkła jednodniowe nie wymagają bowiem codziennej pielęgnacji. Stosowanie soczewek całodobowych zmniejsza natomiast ryzyko przenoszenia soczewek w sytuacji niespodziewanego przedłużenia dnia pracy czy nagłego wyjazdu służbowego.

Szkła kontaktowe dla początkujących

Miękkie soczewki kontaktowe to najlepszy wybór dla osób początkujących, które obawiają się uczucia dyskomfortu pod powieką. Zwłaszcza soczewki silikonowo-hydrożelowe są wyjątkowo miękkie, cienkie i delikatne. Mają też najwyższy współczynnik tlenoprzepuszczalności. Dzięki tym cechom soczewki te zapewniają najwyższą wygodę stosowania i zapobiegają wysuszeniu oka.

Soczewki kontaktowe dla oszczędnych

Cena nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru szkieł. Jednak nawet wśród wysokiej jakości produktów można wybrać te bardziej ekonomiczne. Zwykle cena soczewek maleje wraz z wydłużaniem się okresu ich przydatności. Soczewki miesięczne są zatem tańsze od soczewek jednodniowych i dwutygodniowych. Wyjątek od tej reguły stanowią soczewki roczne, które często tworzone są na zamówienie. Jeśli więc zależy Ci na oszczędności, a Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, wybierz soczewki miesięczne.

Jak wybrać najlepsze soczewki kontaktowe? Oszacuj jakość produktu

Prawidłowy wybór soczewek kontaktowych zależy także od jakości produktu. Najlepsze soczewki to oryginalne szkła od sprawdzonego, renomowanego producenta. Powinny być sterylnie zapakowane w oryginalne opakowanie, a po ich otwarciu należy sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych rys.

Wysokiej jakości szkła kontaktowe dostępne są u optyka oraz w dobrych branżowych sklepach internetowych i stacjonarnych. Nie należy natomiast wybierać produktów od nieznanych marek lub w sklepach oferujących podejrzanie tanie soczewki kontaktowe.

Dbaj o swój wzrok - wybierz najlepsze soczewki kontaktowe razem ze specjalistą

Zadbaj o swój wzrok i bezpieczeństwo swoich oczu. Wybierając soczewki kontaktowe zacznij od wizyty u specjalisty. Tylko w ten sposób możesz uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań stosowania niewłaściwie dobranych szkieł. Różnorodność soczewek pozwala na dobranie ich zarówno do wady wzroku, jak i preferencji kupującego. W ofertach dobrych sklepów znajdziesz soczewki dla astygmatyków czy krótkowidzów, szkła jednodniowe i miesięczne, a także kolorowe, miękkie i całodobowe.

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Kontaktowe.pl - soczewki kontaktowe
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
Tel.: 76 870 32 20
WWW: https://www.kontaktowe.pl/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE