Inauguracja projektu "Rodzina - dom budowany miłością"

W Urzędzie Miasta, konferencją prasową, zainaugurowano projekt „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”.

W Urzędzie Miasta, konferencją prasową, zainaugurowano projekt „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”.



Celem projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”, jest wypracowanie i podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Projekt ten ma służyć stworzeniu w mieście Radomsko sprawnego systemu profilaktycznego zintegrowanego z Miejskim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2013 – 2015, przy jednoczesnym stworzeniu podstaw do opracowania długofalowych działań na lata następne.


Realizacja projektu ma wpłynąć na podniesienie świadomości społecznej i uwrażliwienie mieszkańców miasta na problem przemocy, jak również wpłynąć na rozwój poradnictwa specjalistycznego, w tym w szczególności dla małoletnich rodziców z rodzin zagrożonych przemocą  w rodzinie, ponieważ działania w tym zakresie prowadzone są w bardzo wąskim wymiarze, a tym samym ich efektywność jest bardzo niska.


Do tej pory w ramach projektu uruchomiono:

  • „Niebieski telefon zaufania”- 511 586 353. Telefon funkcjonuje w godz. 8-20 we wszystkie dni robocze. Telefon jest przeznaczony dla osób, które są ofiarami przemocy lub jej świadkami, w tym dzieci i młodzież. Żadna z osób, która skorzysta z niego chcąc podzielić się problemem nie pozostanie bez wsparcia, ponieważ osoba dyżurująca dysponuje szeroką wiedzę specjalistyczną.
  • „Niebieska skrzynka”. To forma komunikacji z osobami doświadczającymi przemocy lub świadkami. Nie każda osoba pokrzywdzona chce w początkowej fazie rozmawiać o swoim problemie, woli o nim napisać. W dyskretnych miejscach MOPS w Radomsku i Urzędu Miasta Radomsko umieszczone zostały oznaczone skrzynki (na których dodatkowo znajduje się numer telefonu zaufania oraz adres e-mail „Niebieskiej skrzynki”), do których osoby zainteresowane będą wrzucać listy ze swoimi problemami.
  • „Elektroniczna niebieska skrzynka”. To wydzielony w tym celu adres e-mail: niebieskaskrzynka@mops-radomsko.pl. Ta forma komunikacji przewyższa formę tradycyjną tym, iż istnieje możliwość odpowiedzenia nadawcy, podczas gdy on nadal, jeśli tylko będzie tego chciał, pozostanie anonimowy.


Wkrótce będzie stworzona grupa  samopomocowa dla ofiar przemocy  „Niebieska Kawiarenka” funkcjonująca w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Reymonta 58.  Kawiarenka będzie również miejscem spotkań dla osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, w celu wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania występujących problemów

Projekt realizuje radomszczański MOPS i miasto Radomsko w ramach programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Więcej o:
mops przemoc przeciwdziałanie przemocy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE