Odczyt o XIX-wiecznej szkole rolniczej

W minioną niedzielę w galerii Muzeum Regionalnego miał miejsce odczyt Grzegorza Mieczyńskiego pod tytułem "Szkoła Rolnicza w Radomsku w latach 1859-1867"

W minioną niedzielę w galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego miał miejsce odczyt Grzegorza Mieczyńskiego pod tytułem "Szkoła Rolnicza w Radomsku w latach 1859-1867". Organizatorem spotkania był radomszczański oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W latach 1859-1867 w Radomsku istniała szkoła rolnicza. Informacje o niej zachowały się w ręcznie napisanej monografii niejakiego Waleriana Karwasińskiego. Notatki do tejże pracy dodał dzisiejszy patron radomszczańskiego muzeum - Stanisław Sankowski.

Szkoła miała swoją siedzibę mniej więcej pomiędzy obecnie funkcjonującym Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 a restauracją znajdującą się przy ul. Warszyca 18. Był to budynek z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi na klasy oraz kilkoma mniejszymi dla nauczycieli. Niestety nie zachowały się po nim żadne pozostałości. Na załączonym do artykułu obrazku można zobaczyć przybliżoną lokalizację budynku.

Budżet roczny placówki wynosił około 3000 rubli, z czego 2000 stanowiło wsparcie władz, a 1000 pochodziło z wpłat czesnego. Wydatkami szkoły w zdecydowanej większości były pensje nauczycieli, a także m.in. wyżywienie uczniów.

Uczniowie byli w wieku od 13 do 18 lat. Mieli oni obowiązek uczęszczać na zajęcia w specjalnych mundurach.

Szkoła otrzymała od władz miasta w dzierżawę łąkę. Dzięki temu uczniowie mogli w praktyczny sposób uczyć się fachu. Oprócz przedmiotów ogólnych, nauczano także innych, np. klasyfikacja gruntów, narzędzia rolnicze, mechanizacja rolnictwa, hodowla zwierząt, lasy sosnowe i inne iglaste.

Podczas jednej z kontroli okazało się, że w szkole uczyli się głównie synowie urzędników, dzierżawców oraz oficjalistów ziemskich. Nie było natomiast prawie w ogóle synów chłopów, którym teoretycznie powinno zależeć na kształceniu swoich następców. Kontrola wykazała także fakt, iż metody nauczania były bardzo nieefektywne, opierały się głównie na wykładzie oraz przepisywaniu notatek.

Władze z czasem zaczęły zamykać szkoły o charakterze rolniczym. Placówka znajdujące się w Radomsku została zlikwidowana na mocy ukazu. W ciągu kilku lat swojego istnienia przewinęło się przez nią około 70 uczniów a łączna liczba absolwentów wyniosła zaledwie 8 osób. Jakość tej szkoły pozostawiała więc wiele do życzenia.

Obszerniejszy artykuł autorstwa Grzegorza Mieczyńskiego, poświęcony Szkole Rolniczej w Radomsku, ukaże się grudniu bieżącego roku w VI tomie Zeszytów Radomszczańskich.

Więcej o:
historia szkoła rolnicza walerian karwasiński grzegorz mieczyński odczyt polskie towarzystwo historyczne
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE