Harmonogram sprzątania w sklepach wielkopowierzchniowych - o czym należy pamiętać?

Harmonogram sprzątania w sklepach wielkopowierzchniowych - o czym należy pamiętać?

Utrzymanie porządku w miejscach użytku publicznego jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ergonomii, ale też przepisów prawnych. Nakazują one zachowanie BHP, które odnosi się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa, obejmującego zarówno stanowiska pracy, ale też użytkowania powierzchni np. przez klientów. Na pewno na bezpieczeństwo znacząco wpływa porządek. Tutaj pojawia się pytanie: jak go utrzymać i jak wykonać harmonogram sprzątania?

Harmonogram realizowany w 100%

Za utrzymanie porządku powinna odpowiadać zatrudniona firma bądź pracownicy oddelegowani do tego rodzaju prac. Na pewno istotnym elementem jest odpowiedzialność za utrzymanie porządku i tutaj musicie zdawać sobie sprawę, że każdy pracownik powinien ponosić pełną odpowiedzialność za to, czy wykonuje należycie swoje obowiązki.

Harmonogram musi być przygotowany w taki sposób, aby był w pełni zrozumiały, a jednocześnie czytelny. Na pewno można zastosować harmonogram godzinowy, gdzie dodatkowo będzie umieszczona rubryka dotycząca osoby odpowiedzialnej za dane miejsce, za daną pracę oraz jej podpis po wykonaniu zadania.

Tutaj trzeba pamiętać, że harmonogram musi być zrealizowany w 100%, a to oznacza, że musi być przestrzegany. Tylko w ten sposób można zachować czystość i higienę w miejscu pracy. Harmonogram może być powieszony w miejscu widocznym dla wszystkich pracowników. Może być to choćby zaplecze.

Stosowanie odpowiedniego sprzętu to podstawa

Aby utrzymać ład i porządek w miejscu pracy, a przy tym, by wszystkie obowiązki były wykonywane maksymalnie precyzyjnie niezbędne jest stosowanie możliwie najlepszych, profesjonalnych sprzętów. Samo mycie szmatą czy zwykłym mopem nie jest efektywne, a przy tym jest bardzo czasochłonne.

Stąd też zdecydowanie lepiej stosować maszyny czyszczące, które zbierają śmieci czy kurz, a także myją i suszą daną powierzchnię. Można wybrać choćby urządzenia jezdne z oferty Klido, których prowadzenie jest łatwe, a przy tym doskonale sprawdzają się do czyszczenia naprawdę dużych powierzchni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stosunkowo cicho pracują.

Zachowaj bezpieczeństwo w miejscu pracy

BHP w każdej pracy ma niezwykle istotne znaczenie. Dlatego także przy sprzątaniu podłogi trzeba zachować ostrożność i zastosować odpowiednie tablice ostrzegawcze. Najczęściej stosuje się trójkąty z napisem mokra podłoga czy śliska nawierzchnia. Takie elementy sprawiają, że odpowiedzialność za poślizgniecie się na podłodze spada na użytkowników, gdyż zostali poinformowani o istniejącym zagrożeniu.

Bardzo ważne jest także zachowanie bezpieczeństwa pracy w przypadku mycia okien o dużej powierzchni. Tutaj należy stosować kije teleskopowe, a nierzadko również podnośniki ruchome.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE