Harcerze z Radomska z wizytą w jednostce wojskowej

Harcerze z Radomska z wizytą w jednostce wojskowej Fot. XL Szczep

13 lipca, podczas trwania obozu letniego, 42RDH „Tygrysy” z XL Szczepu „Czerwone Berety” miała przyjemność odwiedzić 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy.

Najpierw odbyło się tzw. szkolenie BHP, gdzie harcerze zapoznali się z panującymi w jednostce przepisami dot. bezpieczeństwa.

Podczas zajęć praktycznych, wcześniej uzgodnionych z dowództwem jednostki, harcerze zapoznali się z dostępnymi w Wojsku Polskim metodami wykrywania i neutralizacji skażeń chemicznych, biologicznych czy radioaktywnych. Zapoznali się też z dostępna w WP odzieżą ochronną. Ponadto nauczyli się obsługi karabinku szturmowego „Beryl” oraz PM 84 „Glauberyt”. Na sam koniec wzięli udział w ćwiczeniach na OSF-ie (Ośrodek Sprawności Fizycznej), gdzie mieli okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną – a także co niektórzy odwagę.

- W imieniu XL Szczepu „Czerwone Berety”, drużyny o specjalności proobronnej, chcielibyśmy bardzo podziękować dowództwu 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia, a szczególnie za pozytywne podejście do współpracy na poziomie Wojsko Polskie-ZHP. Naszym zdaniem, współpraca drużyn o specjalności pro-obronnej z naszymi jednostkami wojskowymi jest bardzo potrzebna i daje dużo motywacji do pracy dla uczestników takich szkoleń – mówi hm. Michał Kucharski, komendant XL Szczepu „Czerwone Berety”.

- Jeśli wszystkie nasze jednostki wojskowe z Polsce mają choć w połowie takiego ducha bojowego, jak żołnierze poznani w tej jednostce, to mimo posiadania przestarzałego sprzętu, możemy czuć się bezpiecznie w naszej Ojczyźnie – dodaje komendant.

Więcej o:
zhp hufiec radomsko zhp radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE