EKUZ - czy daje rzeczywistą ochronę?

EKUZ - czy daje rzeczywistą ochronę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który w dobie wyjazdów zagranicznych naszych rodaków wydaje się obowiązkowy. Coraz częściej odwiedzamy inne kraje, zarówno to w celach zarobkowych, jak i turystycznych, a więc warto przed opuszczeniem Polski zastanowić się nad ochroną zdrowia. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest karta EKUZ, jaki ma zakres działania i jak ją wyrobić.

Czym dokładnie jest karta EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej poza granicami Polski w takim samym zakresie, jak obywatele kraju, którym aktualnie znajduje się posiadacz karty. Musisz jednak wiedzieć, że EKUZ to nie tylko przywileje. W niektórych krajach (np. we Francji) obywatele są zobowiązani do małego partycypowania w kosztach wizyt lekarskich. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zwalnia Cię z tego obowiązku.

Gdzie honorowana jest karta EKUZ?

Program EKUZ obejmuje wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej oraz te zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Mając przy sobie dokument, możesz więc leczyć się w:  Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Ekuz.com.pl

Czy EKUZ pokrywa wszystkie usługi medyczne?

Nie. Pamiętaj, że karta to nie to samo co polisa turystyczna i jej zakres ochrony jest nieco węższy. W ramach Europejskiej KArty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie otrzymasz zwrotu kosztów planowanych zabiegów, pomocy medycznej w każdej placówce (musisz wybierać tylko te, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem), dodatkowych zabiegów, które nie stanowią konieczności, transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia OC, rekompensaty z powodu opóźnionego lotu, usług ratowniczych i transportu zwłok.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste. Wystarczy tylko, że udasz się do odpowiedniego oddziału NFZ i złożysz wniosek. Jest to najszybszy sposób, ponieważ kartę otrzymasz od razu po złożeniu dokumentów. Możesz również wysłać wiadomość e-mail  zeskanowanym wnioskiem, wysłać dokumenty tradycyjną pocztą lub skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ePUAP). Ważną informacją jest również fakt, że przystąpienie do programu jest całkowicie bezpłatne. W porównaniu z polisą turystyczną jest to wielki atut. Jeśli jesteś z Łodzi i chcesz wyrobić kartę EKUZ więcej na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lodzi/

Podsumowanie

Jak widzisz, Karta EKUZ jest przydatna podczas zagranicznych podróży, ale warto zastanowić się nad połączeniem tego typu ubezpieczenia z pełnoprawną polisą turystyczną. Taki pakiet zagwarantuje Ci wszechstronną ochronę i spokojną głowę. Nie będziesz musiał martwić się, co będzie, gdy spotka Cię jakiś niespodziewany wypadek.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE