Działania prewencyjne. Radomsko szykuje się do dystrybucji jodku potasu

Działania prewencyjne. Radomsko szykuje się do dystrybucji jodku potasu Fot. pixabay.com

Z Urzędu Miasta w Radomsku wypłynął komunikat informujący o tym, że na terenie miasta powstają punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Będą one zlokalizowane w instytucjach publicznych, głównie tam, gdzie zwykle znajdują się lokale wyborcze.

Służby monitorują sytuację w związku z działaniami militarnymi Rosji w rejonie ukraińskich elektrowni atomowych. Polska Agencja Atomistyki uspokaja, że dotychczas nie odnotowano niepokojących wskazań aparatury pomiarowej

- Na polecenie prezydenta Radomska Jarosława Ferenca Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta przygotowuje plan zwiększenia dostępności do preparatów stabilnego jodku potasu. To działania prewencyjne, nie wynikają z istnienia aktualnie jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego - tłumaczy Jacek Paul naczelnik WBiP.

- Jednocześnie proszę o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich i lokalnych mediach, stronie internetowej naszego miasta i w mediach społecznościowych – dodaje naczelnik.

Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. 

Aktualna mapa radiacyjna Polski: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Lek hamuje czynności tarczycy, zwłaszcza u małych dzieci, kiedy tarczyca nie jest rozwinięta. Zablokowanie czynności tarczycy może doprowadzić do jej niedoczynności. Dlatego jodek potasu stosować można wyłącznie przy braku przeciwwskazań do przyjęcia tego leku w sytuacji, gdyby doszło do katastrofy nuklearnej, podczas której nastąpi uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu do atmosfery. W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza. 

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy miasta, ze względów medycznych do 60. roku życia.

Więcej o:
jodek potasu alarm urząd miasta zarządzanie kryzysowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE