Domy energooszczędne w Polsce. Czym się wyróżniają?

Domy energooszczędne w Polsce. Czym się wyróżniają?

Budowa lub zakup domu to inwestycje, które nie zdarzają się często w życiu przeciętnego Kowalskiego. Właśnie dlatego należy podchodzić do nich z dbałością i okiem do detali oraz liczb. Obecnie bowiem zmuszeni będziemy do przeprowadzenia szczegółowej komparatystyki różnych materiałów, współczynników a także często wykluczających się rozwiązań. Bez wątpienia jednak najbardziej wartym swej ceny wydatkiem stanie się budowa obiektu, który można określić mianem energooszczędnego. Poniżej wraz z ekspertami z branży budowlanej odpowiadamy, dlaczego tak jest.

Co energooszczędność oznacza w praktyce?

Na powyższe pytanie nie można opowiedzieć w jednym, prostym zdaniu, ponieważ czynników składających się na obniżone koszty energetyczne jest wiele i każdy z nich zasługuje na poruszenie w osobnym akapicie.

Elementem, który nasuwa się na myśl jako pierwszy będzie naturalnie takie zaprojektowanie bryły budynku, aby zminimalizować utratę ciepła przy wszelkiego rodzaju załomach w ścianach i dachu. Równolegle projektanci umiejscawiają wszelkie okna i drzwi ze szkła od strony południowej, tak by budynek korzystał na całodziennym naświetleniu. Stąd też najbardziej energię słoneczną chłonąć będą pomieszczenia pokroju saloniku bądź jadalni.

Następnie przyjrzeć należy się termoizolacji dachu i sąsiadujących z nim ścian. Warstwa utrzymująca temperatura powinna tu mieć minimum 30 oraz 20 cm. Z kolei jeśli chodzi o tak newralgiczne miejsca jak stolarka okienna, projekt winien zakładać użycie znacznie bardziej szczelnych modeli materiałów okalających i uszczelniających szyby.

W kwestiach dotyczących wentylacji, będziemy musieli postawić na system mechaniczny, który obok dostarczania do budowli świeżego powietrza będzie odzyskiwał ciepło z gazów opuszczających dom.

Bez wątpienia właściciele domów energooszczędnych znacznie częściej mogą się poszczycić pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych. Warto jednak zauważyć, że wedle dzisiejszych standardów budownictwo energooszczędne pozwala na zmniejszenie nakładów energetycznych średnio o ponad połowę kilowatów na metr kwadratowy w skali roku.

Gdzie możemy znaleźć domy i osiedla, biorące oszczędność na poważnie?

Jeśli chodzi o rodzime inwestycje, na tle wielu innych wyraźnie wyróżniają się domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach i Mikołowie, których deweloper zadbał o konstrukcję i surowce do tego stopnia, że jako jeden z pierwszych w skali kraju sprostał wygórowanym wymogom NFOSiGW w kwestii energooszczędności. Ten chlubny rozdział jednak dopiero otworzył przed spółką drogi do większych nakładów na ekologię i wydajność budowanych obiektów. Klienci i nabywcy domów na osiedlach tego rodzaju już po pierwszym sezonie grzewczym stają się naturalnymi ambasadorami budownictwa stawiającego na oszczędność i życie bliżej natury. Pamiętajmy jednak, że podobne uderzające stopniem dopracowania detali podejście wcale nie kończy się na murach domu - także infrastruktura oraz układ osiedla pozostają w tym wypadku w pełni świadomym i zaplanowanym projektem. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej i na własnej skórze wypróbować niepowtarzalne parametry domów budowanych z głową.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE