Czy warto skorzystać z firmy sprzątającej w hotelu?

Czy warto skorzystać z firmy sprzątającej w hotelu?

Hotel jest obiektem, w którym kładzie się szczególny nacisk na czystość, ład i porządek. Rotacja gości wymusza codzienną zmianę bielizny pościelowej, mycie i odkażanie łazienek, odkurzanie pokoi i wykładzin na korytarzach, czyszczenie posadzek w hallu i ogólnie dostępnych pomieszczeniach. Prace porządkowe w hotelu muszą być prowadzone systematycznie, bowiem niesprzątnięty, zaniedbany hotel nie może liczyć na powodzenie u gości. Czy firma sprzątająca to dobre rozwiązanie?

Specjalizacja hotelowa

Na rynku funkcjonują firmy, specjalizujące się w sprzątaniu hoteli. W większości firmy takie prosperują w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych, gdzie znajduje się więcej hoteli i pensjonatów. Firma sprzątająca ze specjalizacją hotelową dysponuje sprzętem specjalnie przeznaczonym do prac w tego typu obiektach, z uwzględnieniem nie tylko pokoi, ale również innych pomieszczeń hotelowych, w tym restauracji i kuchni.

Wśród profesjonalnego sprzętu do prac hotelowych znajdują się maszyny czyszczące – automaty szorująco – zbierające do mycia podłóg, odkurzacze do pracy na sucho i na mokro, wózki hotelowe z pojemnikami na brudną i czystą pościel oraz workami na śmieci, pojemnikami na środki czystości i akcesoria do sprzątania. Wyspecjalizowana firma sprzątająca dokona rozeznania i zaproponuje maszyny i urządzenia odpowiednie dla danego hotelu lub pensjonatu.

Skorzystanie z usług takiej firmy jest wygodne dla właściciela hotelu, ponieważ nie musi on troszczyć się o zapewnienie sprzętu i środków chemicznych, ani o znalezienie personelu do pracy. Wszystko pozostaje w gestii firmy sprzątającej, której pracownicy ponadto wiedzą, jakich środków użyć do czyszczenia poszczególnych powierzchni, aby uzyskać optymalny efekt i nie spowodować uszkodzeń.

Oprócz tego firma sprzątająca ze specjalizacją hotelową posiada ubezpieczenie OC, chroniące zarówno pracowników, jak i gości. W przypadku jakiejkolwiek kradzieży lub utraty rzeczy wartościowych na terenie hotelu istnieje możliwość uzyskania odszkodowania.

Czynnik ekonomiczny

Gdyby właściciel hotelu zatrudniał własną ekipę sprzątającą, musiałby najpierw zainwestować niemały kapitał w maszyny i urządzenia czyszczące, a także wygospodarować miejsce do ich przechowywania. Następnie musiałby zatrudnić co najmniej kilka osób (w zależności od wielkości obiektu). Minimalna płaca miesięczna według umowy o pracę w 2022 roku wynosi 2800 zł brutto, dochodzi do tego składka do ZUS i podatek od wynagrodzeń. W przypadku stawki godzinowej minimalna wynosi 18,30 zł brutto za godzinę.

Do płac i składek należy doliczyć koszty szkoleń – zawodowego i BHP, odzieży ochronnej i obuwia roboczego, badań okresowych, wypłatę wynagrodzenia za urlop lub zwolnienie lekarskie, kiedy zatrudniony nie świadczy pracy, itp. Ogólnie koszt zatrudnienia jednego pracownika miesięcznie to minimum około 4 tys. zł, a musi ich być, jak już wiadomo, co najmniej kilku. Dochodzi do tego zakup środków czystości i akcesoriów do pracy.

Tymczasem wynajęcie firmy sprzątającej polega na zawarciu umowy o świadczenie usług, gdzie precyzyjnie wymienione są rodzaje prac do wykonania w określonym czasie, a także uwzględnione są warunki rozliczania się i kwota wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy. W rezultacie właściciel hotelu opłaca jedynie fakturę za wykonane usługi i nie odpowiada ani za ludzi, ani za sprzęt.

Dzięki outsourcingowi usług sprzątania właściciel obiektu może zaoszczędzić konkretne pieniądze; przy niewielkim hotelu lub pensjonacie jest to rząd wielkości kilkunastu procent, natomiast jeżeli jest to duży hotel, oszczędności mogą sięgać nawet do 50 procent. Opłata za usługę liczona jest na ogół zależnie od powierzchni pokoju z łazienką (120 – 200 zł za całość). W ciągu zmiany jedna osoba może posprzątać 10 – 15 takich pokoi, w zależności od ich powierzchni i wyposażenia. Jeżeli umowa zawarta jest na dłuższy czas, większość firm sprzątających stosuje korzystne rabaty.

Warto zwrócić uwagę na sprzęt, jaki posiada dana firma. Im wyższa jakość maszyn i urządzeń sprzątających, tym naturalnie wyższa jakość świadczonych usług. Sprzęt do pracy w hotelu dostępny jest w sklepie bonus-czystosc.pl, gdzie przy każdej maszynie i urządzeniu, oprócz ceny, podane są parametry. Do prac w hotelu doskonale nadaje się sprzęt Numatic, zwłaszcza wózki hotelowe, maszyny czyszczące i odkurzacze profesjonalne.

Materiał Partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE