Brilique - skład, działanie i stosowanie

Brilique - skład, działanie i stosowanie

Brilique to lek na receptę, wydawany przez lekarza osobom dorosłym, u których stwierdzono wysokie ryzyko wystąpienia chorób sercowo -naczyniowych, miażdżycę, ostry zespół wieńcowy, bądź które przeszły zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub niestabilną dusznicę bolesną.

Brilique - skład tabletek

Brilique to 56 powlekanych tabletek w jednym opakowaniu. Każda tabletka ma okrągły kształt, żółty kolor, jest wypukła z dwóch stron. Na jednej z nich posiada oznaczenie „90”, powyżej „T”, druga strona jest gładka. Substancją czynną preparatu jest tikagrelor (90 mg), który zapobiega krzepnięciu krwi.

Jak działa Brilique?

Działanie tikagreloru polega na blokowaniu patologicznych agregacji płytek krwi, które prowadzą do zawału serca, udaru i zakrzepicy naczyń obwodowych. Poprzez wybiórcze i odwracalne hamowanie działania jednego typu receptorów purynergicznych, znajdujących się na powierzchni płytek krwi, zapobiega skupianiu się płytek krwi, zmniejszaniu światła naczyń krwionośnych oraz powstawania skrzepów.

Stosowanie

Tabletki należy stosować doustnie. Nie muszą być spożywane razem z posiłkiem, bezpośrednio po nim lub przed nim - ważne, by tabletkę popić wodą. Osoby, które mają problemy z przełykaniem tabletek, mogą pokruszyć ją na drobny proszek i wsypać do połowy szklanki wody. Lekarze zalecają, by na początku leczenia przyjmować pojedynczą dawkę nasycającą 180 mg (zazwyczaj dawkę tą podaje się jeszcze w szpitalu), a w późniejszej fazie leczenia dwa razy na dobę po 90 mg (wpływ leku na krzepliwość jest krótkotrwały, lecz jest to jego zaleta, ponieważ może być stosowany w sposób elastyczny). Brilique, o ile lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, czyli aspiryną. Kuracja powinna trwać przez rok i nie powinna być przerywana. Jeśli przyjmujący pominął dawkę, powinien przyjąć następną wg. przyjętego schematu.

Brilique - uwagi ogólne

Lek nie może być stosowany bez konsultacji z lekarzem. Brilique wchodzi w interakcje z innymi lekami (m.in. antybiotyki, leki na zgagę, niesteroidowe leki przeciwzapalne), istnieje szereg przeciwwskazań do jego stosowania (np. nie jest wskazany dla kobiet będących w ciąży i karmienia piersią lub planujących zajście w ciążę), a ponadto jego zażywanie może spowodować skutki uboczne (niskie ciśnienie, biegunka, krwawienia). Brilique jest stosunkowo młodym lekiem - Unia dopuściła go do użytku niespełna dekadę lat temu. Cena za opakowanie zawierające 56 tabletek jest dość wysoka, lek nie jest refundowany.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE