Bełchatów: Święto Patrona Miasta

Bełchatów: Święto Patrona Miasta Fot. UM Bełchatów

W niedzielę 21 czerwca odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona Miasta. W ogrodach parafii farnej odprawiona została msza św., przed którą złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. O patronie i Honorowym Obywatelu Bełchatowa przypomina mural, który powstał na jednej z Kamienic Tkaczy przy ul. Pabianickiej 25.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Miasta rozpoczęły się o godz. 11.45. Przedstawiciele miasta, powiatu oraz organizacji społecznych złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, po czym przeszli do ogrodów parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki. Tam odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia, który z rąk prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej otrzymał pamiątkowy medal. Został on wybity z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. W planach był także koncert dzieci dla św. Jana Pawła II, jednak z przyczyn niezależnych od organizatorów został on przełożony.

Uroczystości związane z Dniem Patrona Miasta to również wydarzenia towarzyszące. W niedzielę, 21 czerwca, rozstrzygnięty został XVII Powiatowy Konkursu „Pontyfikat Św. Jana Pawła II”. Biorący w nim udział uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie napisać pracę literacką poświęconą sylwetce Patrona Bełchatowa, jego życiu, twórczości, działalności oraz roli, jaką odegrał w historii świata i Kościoła. Forma pracy była dowolna – mogła to być np. rozprawka, kartka z pamiętnika, baśń, opowiadanie czy rozprawka. Jury wyłoniło troje laureatów oraz przyznało pięć wyróżnień.

I miejsca:

• Olga Grochowska, kl. VII, SP nr 4 w Bełchatowie
• Barbara Sokołowska, kl. VIII, SP nr 4 w Bełchatowie
• Sandra Romaniszyn, kl. VIII, SP nr 3 w Bełchatowie

Wyróżnienia:

• Szymon Kaczyński, kl. VI, SP nr 3 w Bełchatowie
• Oliwier Jarzecki, kl. VI, SP nr 3 w Bełchatowie
• Mateusz Kaczmarek. kl. V, SP nr 2 w Zelowie,
• Joanna Przerywacz, kl. VIII, SP nr 3 w Bełchatowie
• Szymon Misiewicz, kl. VI, SP nr 13 w Bełchatowie

Organizatorami konkursu od lat są: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie, Szkoła Podstawowa nr 13 im. UNICEF w Bełchatowie, parafia p.w. Wszystkich Świętych w Grocholicach, parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

Więcej o:
bełćható święto patrona miasta
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE