Bełchatów: Rozmawiali o miejskich działaniach w związku z COVID-19

Bełchatów: Rozmawiali o miejskich działaniach w związku z COVID-19 Fot. UM Bełchatów

O walce z koronawirusem oraz dotychczasowych działaniach, jakie prowadzone były w związku z epidemią rozmawiali członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz Straży Miejskiej wspólnie z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską omówili także plany walki z COVID-19 na najbliższe tygodnie.

- W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną, od marca podejmujemy wiele szeroko zakrojonych działań, które mają maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w naszym mieście. Realizujemy wszelkie zalecenia rządu, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewody Łódzkiego, jesteśmy też w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami – medycznymi, porządkowymi i sanitarnymi. Wszystko po to, by zdrowie mieszkańców było jak najmniej zagrożone. Cieszę się, że nasze wysiłki przynoszą skutek. Widać, że bełchatowianie są świadomi zagrożenia oraz podchodzą do sytuacji niezwykle odpowiedzialnie – mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

Podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w magistracie, jego członkowie przedstawili szczegółowy raport z podejmowanych dotychczas działań. Od początku pandemii w celu przeciwdziałania COVID-19 bełchatowska policja współpracuje ze Strażą Miejską. Chodzi m.in. o kontrole osób pozostających w izolacji domowej czy poddanych kwarantannie, a mowa tu o ok. 2 tys. adresów w ciągu ostatnich miesięcy. Do obowiązku służb należy także sprawdzanie przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy mieszkańcy noszą maseczki lub przyłbice.

- Na prośbę pani prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej pouczamy naszych mieszkańców i wręczamy im maseczki, prosząc o ich używanie dla dobra nas wszystkich - podkreśla komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, Piotr Barasiński.

Z policją i Strażą Miejską blisko współpracują także strażacy, którzy wyjeżdżają także tam, gdzie akurat nie może dojechać pogotowie ratunkowe.

Do tego dochodzi pomoc, jaką do miejskich placówek przekazuje Zespół Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych bełchatowskiego Urzędu Miasta. Mowa o kilkuset litrach płynów do dezynfekcji (zarówno osobistej, jak i powierzchni), tysiącach środków ochrony osobistej (maseczkach, goglach, przyłbicach, rękawicach jednorazowych czy kombinezonach ochronnych). Do tego dochodzą przeprowadzane w razie konieczności dekontaminacje konkretnych budynków użyteczności publicznej czy wcześniejsza pomoc przy organizacji mobilnych punktów pobrań wymazów pod kątem COVID-19.

W ostatnim czasie miasto przekazało także 240 tys. zł dla szpitala – w połowie listopada 100 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej, a pod koniec ubiegłego miesiąca kolejne 140 tys. na zakup sondy do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych dla Pododdziału Chirurgii Onkologicznej. Magistrat pomagał szpitalowi także w innych działaniach, koordynował m.in. organizację specjalnych punktów namiotowych – zewnętrznych izb przyjęć, które stanęły przed placówką.

Przedstawiciele służb podkreślali, że kluczową rolę w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa odegrała decyzja prezydent Czechowskiej o rezygnacji z miejskich imprez plenerowych – m.in. Dni Bełchatowa, Festiwalu Sztuki Jabłka czy corocznego Jarmarku Świątecznego.

- Cieszę się, że dzięki naszej bliskiej współpracy nie odnotowujemy w Bełchatowie gwałtownych wzrostów zachorowań. Widać, że mieszkańcy stosują się do zaleceń, osłaniają usta i nos, dbają o siebie nawzajem. Musimy kontynuować przyjętą przez nas w marcu taktykę – dodaje prezydent Czechowska.

Jednym z ważniejszych miejskich działań jest także bezpośrednia pomoc osobom starszym i chorym. We wszystkich sprawach zagrażających życiu i zdrowiu lub w przypadku konieczności wykupienia leków, starsi mieszkańcy Bełchatowa mogą dzwonić do Straży Miejskiej pod nr tel 986 czy Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych pod numer 44 733 51 23. Funkcjonariusz oraz pracownicy UM są stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, by jak najlepiej i najskuteczniej koordynować działania pomocowe.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów zespół zarządzania kryzysowego koronawirus covid-19
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE