Będzie darmowa komunikacja miejska w Radomsku w czasie smogu?

Będzie darmowa komunikacja miejska w Radomsku w czasie smogu?

Czy w przypadku wystąpienia zjawiska smogu w Radomsku, zostanie wprowadzona darmowa komunikacja miejska? O taką możliwość w interpelacji pyta prezydenta Jarosława Ferenca, radny Daniel Serwa (PiS).

- Proszę o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Radomsku w dni, które przekroczone są dopuszczalne stężenia powietrza. Podjęcie działań w danym zakresie ma za zadanie zminimalizować oddziaływanie szkodliwych substancji na zdrowie mieszkańców Radomska – podnosi  w interpelacji radny Daniel Serwa.

 W odpowiedzi prezydenta czytamy:

- W związku z Pana interpelacją (..) informujemy, że możliwość wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Radomsku w dni, w które przeznaczone są dopuszczalne stężenia zanieczyszczenia zostanie przez nas rozważona. W pierwszej kolejności musiałoby jednak zostać przeprowadzone rozeznanie polegające na zbadaniu prawnych możliwości technicznych oraz skutków finansowych działań, o których mowa we wniosku.

Darmowa komunikacja w czasie występowania smogu wprowadzona jest m.in. w Krakowie. Bezpłatne przejazdy są wprowadzane na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej obowiązywania opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00). Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Więcej o:
smog adomsko smog w radomsku zanieczyszczenie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE